UWAGA!

Wszyscy chcą studiować bezpieczeństwo wewnętrzne

2013-02-13
Aktualizowany 2013-04-03 08:50
 
Wszyscy chcą studiować bezpieczeństwo wewnętrzne
fot. nadesłana

Młodzi chcą pracować w policji, wojsku, służbie celnej, straży pożarnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Skąd takie wnioski? Nowy kierunek związany ze specyfiką tych zawodów to szczyt mody wśród kandydatów na studia.

Wyszkolimy poszukiwanych i rozchwytywanych na rynku fachowców, którzy na pewno nie będą musieli martwić się o pracę - mówi prof. Andrzej Sylwestrzak, dziekan Wydziału Administracji i Ekonomii Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, która tylko czeka na zielone światło z ministerstwa*.
       Jeśli takowe otrzyma będzie jedyną uczelnią w Elblągu prowadzącą studia na kierunku – bezpieczeństwo wewnętrzne. Przyszli studenci, będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalności - zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo cywilne oraz służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa. 
       Profesor Andrzej Sylwestrzak uważa, że z pracą po takich stadiach problemu nie będzie żadnego. Przyszli studenci myślą najprawdopodobniej tak samo, bo już teraz telefonów w sprawie nowego kierunku jest wiele. Zainteresowanie jest bardzo duże.
      
       Dlaczego tak wiele osób chce studiować bezpieczeństwo wewnętrzne?
       Większość myśli perspektywicznie. - Atrakcyjność tego kierunku z pewnością wiąże się z faktem, że praca w różnych jednostkach administracji państwowej kojarzona jest ze stabilnym i pewnym zatrudnieniem, co stanowi dużą zachętę, biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację na rynku pracy - stwierdza prof. Andrzej Sylwestrzak - Umowa o pracę, wypłacana terminowo pensja i uregulowany czas pracy - to dzisiaj niewątpliwe atuty potencjalnego pracodawcy w oczach młodych ludzi. Drugim powodem, który może wpływać na zwiększone zainteresowanie może być aktualna sytuacja społeczno-polityczna na świecie i towarzyszące jej zjawiska - groźba ataków terrorystycznych, cyberterroryzmu, itp. o których coraz częściej donoszą media. Analizując te informacje i biorąc pod uwagę obserwowane zjawiska, młodzi ludzie mogą dojść do wniosku, że ten kierunek wykształcenia daje perspektywy na przyszłość, a eksperci z tego zakresu będą coraz bardziej poszukiwani na rynku pracy - zaznacza A. Sylwestrzak. - Bezpieczeństwo wewnętrzne to przede wszystkim kierunek interdyscyplinarny, łączy w sobie zarówno teorię, jak i praktykę. Perspektywy po tym kierunku to nie tylko, jak się wielu przyszłym studentom wydaje, praca w służbach specjalnych. Studia przygotowują m.in. do pracy w sztabach kryzysowych w przypadku klęsk żywiołowych, są także świetnym uzupełnieniem dla osób, które już zajmują się zabezpieczeniem obrony cywilnej, pracują w straży pożarnej, policji czy służbie celnej.
      
       Co po studiach?
       Absolwenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne są przygotowani do podjęcia pracy w organach administracji publicznej różnego szczebla. Dotyczy to zwłaszcza zatrudnienia w służbach i instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa (jak np. Policja, Straż Graniczna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Celna) oraz w organach i służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powszechne i zarządzanie kryzysowe (np. Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego). Kierunek ten przygotowuje również kadrę do pracy w organizacjach pozarządowych zajmujących się sprawami z zakresu bezpieczeństwa – m.in. bezpieczeństwem ekologicznym, socjalnym, zapobieganiem przestępczości, ochroną praw człowieka.
      
       Dlaczego warto studiować bezpieczeństwo wewnętrzne na EUH-E?
       Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna jako uczelnia z ambicjami akademickimi, posiada wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną, bogaty dorobek naukowy w zakresie nauk o państwie, nauk społecznych, prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych, niezbędny  do realizowania fundamentalnych treści wynikających ze standardów nauczania na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. Kadrę naukową dopełniają specjaliści i praktycy pracujący służbach mundurowych jak i w administracji publicznej.
      

       Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
       ul. Lotnicza 2
       82-300 Elbląg
       tel. 55 239 38 10
       rekrutacja@euh-e.edu.pl

      
       *Wniosek został złożony do MNiSW. W chwili obecnej uczelni oczekuje na zgodę do uruchomienia nowego kierunku.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej