UWAGA!

Z budżetu państwa na prywatne

Możliwe, że już wkrótce uczelnie niepubliczne będą mogły występować o dotacje z budżetu państwa. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego trwają prace nad odpowiednim rozporządzeniem.

Zgodnie z art. 94 ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym” uczelnie niepubliczne posiadają prawo do ubiegania się o dotacje, jednak do tej pory Ministerstwo nie wydało odpowiednich aktów wykonawczych. Jak poinformowała minister Barbara Kubrycka na ostatniej konferencji prasowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 6 lutego, ustawa zobowiązuje resort do wydania takiego rozporządzenia. Projekt ma zostać opracowany w ciągu trzech tygodni. Dotacje będą mogły być przeznaczone m.in. na pokrycie części opłat wnoszonych przez studentów studiów stacjonarnych, na zadania związane z kształceniem studentów niepełnosprawnych czy na finansowanie kosztów realizacji inwestycji. Na dotacje będą mogły liczyć przede wszystkim te uczelnie, które kształcą na wysokim poziomie i na kierunkach strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki. Rozporządzenie określi szczegółowe kryteria, jakie musi spełnić uczelnia, by móc ubiegać się o dotacje.
     Takie rozporządzenie - szansa na dodatkowy zastrzyk finansowy - na pewno ucieszy władze oraz studentów uczelni niepublicznych. Nowe możliwości otrzymania dotacji, być może, zmobilizują uczelnie do zwiększonej pracy nad jakością i atrakcyjnością oferty kształcenia.
     Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego obecnie pracuje nad całościowym planem reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Powołane dwa zespoły ekspertów opracują założenia dotyczące modernizacji zarządzania i finansowania nauki oraz systemu szkolnictwa wyższego. Propozycje poznamy w marcu.
MB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama