UWAGA!

Z dopalaczami jak z wiatrakami

 
Elbląg, Konferencję „Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne” zorganizował na EUH-E Szpital Miejski
Konferencję „Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne” zorganizował na EUH-E Szpital Miejski (fot. Anna Dembińska)

Prawie 1,3 mln zł kar nałożył elbląski sanepid za handel dopalaczami. Z tego urzędy skarbowe prowadzące egzekucje... umorzyły już 400 tys. zł. Pozostałych pieniędzy nie udało się wyegzekwować. Właścicieli „Pachnącego domku” skazano na bezwzględne kary pozbawienia wolności. Tak wygląda represyjna strona walki z dopalaczami.

Od 2012 r. mieliśmy do czynienia w Elblągu z kilkunastoma przypadkami hospitalizacji rocznie z powodu dopalaczy. Niechlubnym wyjątkiem był rok 2015, kiedy tylko od maja do lipca zanotowano 70 takich przypadków. - Był to skutek zmian w prawie, które.... utrudniały obrót niektórymi substancjami. Spowodowały one masową wyprzedaż dopalaczy i w związku z tym gwałtowny wzrost hospitalizacji – mówił Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu na odbywającej się w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej konferencji „Współczesne zagrożenia medyczne, epidemiologiczne i społeczne”. Zorganizował ją Szpital Miejski.
       Obecnie hospitalizacji z powodu dopalaczy jest kilkanaście rocznie. Wydaje się, że dopalacze znalazły swoją niszę i na trwałe weszły do życia społecznego. I walka z nimi będzie podobna do walki z narkotykami. - Handel i produkcja dopalaczami nie jest przestępstwem, nie jest nawet wykroczeniem – ubolewa Marek Jarosz.

  Elbląg, Z dopalaczami jak z wiatrakami
(fot. AD)


       Sprzedawców ściga sanepid, mając do dyspozycji jedynie postępowanie w trybie administracyjnym. Urzędnicy między innymi zatrzymali 1800 sztuk rozmaitych dopalaczy, kilkakrotnie wydali decyzję o zakazie prowadzenia działalności. - Która jest bardzo ładnie omijana. Wystarczy szybka zmiana nazwy podmiotu, rejestracja i następnego dnia mamy w tym samym budynku nową spółkę zajmującą się tym samym – zdradził dyrektor elbląskiego sanepidu.
       Represje nie skutkują. - Do lipca 2017r. nałożyliśmy kary na sumę 1,284 mln zł. Nie udało się nam wyegzekwować ani złotówki. Urzędy skarbowe umorzyły dotychczas 400 tys. zł – zdradził Marek Jarosz.
       Skutek odnoszą kampanie edukacyjne skierowane do potencjalnych klientów dopalaczy. Najczęściej to wtedy młodzi ludzie dowiadują się, jaka jest ta ciemna strona zażywania substancji o nieznanym pochodzeniu i składzie chemicznym.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ul. Zw jaszczurczego nadal dopalacze kupują. Tak wygląda walka z handlazami. Żarty sobie robicie i tyle.
 • Spotkania, madrzenie się a truciznę sprzedają i śmieją się z was.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Życie (2017-09-18)
 • A ziolo nielegalne kpina jakas. .. z tymi dopami to dopiero sie. zacznie. jak ludzie po tym wygladaja I sie zachowuja szok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Wypuścićkulawego(2017-09-18)
 • Spokojnie, zapewne dopalacze w " skutecznie " zostaną wyeliminowane, wśród młodzieży. Na pewno ze szkół. Tak obiecał w klipie przedwyborczym 2014 Wojciech Rudnicki wice Rady Miejskiej. " Stwórca Centrum Rehabilitacji na Zawadzie ", wirtualnego, bo na rok przed kolejnymi wyborami samorządowym, ani słychu, ani śladu nie widać o nim Podobnie, jak z obiecanymi miejscami postojowymi na osiedlach miasta.
 • bo walka z narkotykami to walka z wiatrakami. .. zalegalizować narkotyki jak w Portugalii i od razu sytuacja się normuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  szimurina(2017-09-19)
 • prohibicja rodzi patologie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  szimurina(2017-09-19)
 • Zalegalizowac traffke.... Panstwo zarobi z akcyzy jak i na wydatkach w zk, skazanych za posiadanie chociażby okruchów. Wtedy nie bedzie trzeba dopalaczy skoro traffka będzie legalna. Pozdro
 • Gdyby Marihuana była legalna, to nikt nie sięgałby po dopalacze. Dodam, że nie ma na całym świecie ani jednego śmiertelnego przypadku przedawkowania Marihuany.
Reklama