UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zostań eTwinnerem!

 
Elbląg, "ETwinning to świetne narzędzie" - mówi Gracjana Więckowska
"ETwinning to świetne narzędzie" - mówi Gracjana Więckowska (fot. dk)

Od dawien dawna organizuje się w szkołach wymiany międzynarodowe. Przedstawiciele szkół spotykają się, miło spędzają czas, współpracują tworząc razem coś fajnego. Potem przemierzają pół Europy, by w następnym roku znów odwiedzić swoich zagranicznych przyjaciół. Dziś nie trzeba podróżować, by współpracować. Z pomocą programu eTwinning od ośmiu już lat uczniowie i nauczyciele mogą podróżować wirtualnie i błyskawicznie zawierać kontakty z wybranymi szkołami w całej Europie realizując projekty edukacyjne z przeróżnych dziedzin.

Dziś (30 listopada) w Państwowej Szkole Zawodowej w Elblągu odbyła się konferencja warsztatowa dla nauczycieli poświęcona programowi eTwinning. Zgromadzonym na niej nauczycielom przybliżony został cel i założenia programu, przedstawione zostały korzyści z europejskiej współpracy szkół oraz możliwości, jakie daje program. Program eTwinning polega na współpracy szkół i przedszkoli w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Dzięki niemu nauczyciele i uczniowie wszystkich typów szkół w prosty sposób mogą realizować projekty edukacyjne z różnych dziedzin zgodnie z programem nauczania. ETwinning umożliwia z jednej strony przyswajanie wiedzy w zgodzie z podstawą programową z wykorzystaniem ciekawych i bardzo pomysłowych rozwiązań, z drugiej strony pomaga w nawiązaniu kontaktów z uczniami z różnych zakątków Europy za pomocą Internetu. W ten sposób uczniom zostaje przybliżony temat omawiany w ramach projektu, rozwijane są ich umiejętności językowe oraz przyswajane są wiadomości związane z obyczajowością kraju partnerskiego. Ważne jest, by obrany w obrębie projektu temat był uczniom bliski i odpowiadał ich zainteresowaniom.
       - Program obejmuje przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalnej, tj. uczniów wieku od trzech do dziewiętnastu lat – mówi Gracjana Więckowska, redaktor polskiego portalu eTwinningowego - www.etwinning.pl. - Współpracujemy ze szkołami ze wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz z Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Chorwacji, Macedonii i Turcji. Wkrótce eTwinning rozszerzy się na inne kraje – dodaje. - Do eTwinning zapisanych jest ok. 180 tysięcy nauczycieli i ok. 90 tysięcy szkół. Polscy nauczyciele stanowią ok. 10 proc. Najważniejszymi cechami eTwinning są: wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii i komunikacja z uczniami innych krajów z wykorzystaniem języków obcych. ETwinning jest dla wszystkich, dla każdego nauczyciela w każdej szkole. Przystąpić można do niego w dowolnym momencie roku szkolnego. Każdy może pracować w wybrany przez siebie sposób. Pracujemy metodą projektu. Projekty eTwinning są elastyczne. Wszystko zależy od nauczyciela. Nauczyciel ustala, jaki będzie temat i działania w ramach projektu. Projekt można modyfikować. Należy pamiętać, by w projekt włączać zainteresowania uczniów, ich hobby. Nabierze on wtedy lekkości i zmotywuje uczniów do współpracy, zainteresuje ich.
       Tematy projektów są przeróżne. Przedszkolaki przeżywają przygody z chemią. W podstawówce uczniowie badają smaki Europy pisząc książkę kucharską o smakach w różnych krajach europejskich. W szkole ponadgimnazjalnej młodzież poznaje tajniki dziennikarstwa bez granic.
       Europejski program eTwinning przynosi ogromne korzyści nie tylko nauczycielom, ale także i uczniom. Dla nauczycieli eTwinning ma wiele ofert szkoleniowych, seminariów kontaktowych, konferencji regionalnych i kursów internetowych. ETwinning to także możliwość wymiany doświadczeń i rozwoju zawodowego. Szkoła realizująca projekty międzynarodowe inaczej jest postrzegana w środowisku.
       - Nauczyciele mówią nam, że eTwinning jest takim wirusem, bakcylem – mówi Gracjana Więckowska. - Jak się go złapie, to chce się dalej realizować projekty. Jest to naprawdę świetne narzędzie. Za nieprzeciętne projekty przyznawane są odznaki jakości na poziomie krajowym i europejskim – dodaje.
       W dalszej części spotkania można było wysłuchać prezentacji przykładowych projektów. Jolanta Okuniewska, ambasadorka programu eTwinning, przybliżyła zebranym swoje doświadczenia w pracy z uczniami szkoły podstawowej nad projektem o psach. W jego ramach debatowano, jaką rolę może spełniać pies, zaproszono policjanta z psem policyjnym, opisywano rasy psów, zorganizowano akcję „Sprzątaj po swoim psie!”, pomagano psom w schronisku oraz zorganizowano spotkania online z przedstawicielami ze szkoły partnerskiej.
       Warsztaty zamknęła sesja, podczas której nauczyciele zaznajomili się z tajnikami programu eTwinning: rejestrowali swoją szkołę w programie, uczyli się, jak szukać partnerów do współpracy czyli tzw. eTwinnerów, dowiedzieli się, jak zarejestrować nowy projekt.
      
      
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama