UWAGA!

Czytajcie małym i dużym. I sobie też

 Elbląg, Czytajcie małym i dużym. I sobie też
(fot. Anna Dembińska)

Zamysł konferencji był dość prosty. Pięć osób, dokładniej – pięć pań (może dlatego, że panie czytają więcej), odpowiadało na dwa pytania: Dlaczego warto czytać? Dlaczego warto czytać dzieciom książki na głos? Pytania te powinny być pytaniami raczej retorycznymi, ale w naszym społeczeństwie, niestety, takim i nie są.

Duża sala kina Światowid była szczelnie wypełniona. Na wczorajszą (17 listopada) konferencję „Warto czytać” przyszli nauczyciele różnych przedmiotów, wychowawcy, osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą, studenci oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych.
       Irena Poździech, konsultantka Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Nauczycieli w Elblągu (wiedza o społeczeństwie) mówiła o założeniach projektu realizowanego w ramach POKL finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, którego beneficjenci – przyszli bibliotekarze i bibliotekarki – będą potrafili wyrobić u dzieci i młodzieży nawyk czytania na tyle silny, że zostanie z nimi długo po ukończeniu szkoły.
       Marlena Derlukiewicz (W-MODN, konsultant języka polskiego) opowiadała o projekcie „Warto czytać”, m.in. o konkursie dla nauczycieli z naszego województwa (nauczycieli wszystkich przedmiotów, nie tylko polonistów) na projekt działań rozbudzających pasję czytania, które będą przeprowadzone w ich szkołach i miejscowościach. Konkurs zostanie oficjalnie ogłoszony na początku grudnia.
       Ewa Nowak, warszawska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży, pedagog-terapeuta mówiła o terapeutycznej roli książki (czyli biblioterapii). Wymieniała konkretne tytuły książek dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, które pomagają przezwyciężać lęki, pokonywać słabości, podpowiadają, jak żyć (lista poniżej).
       Agata Urbańska (W-MODN, konsultant wychowania wczesnoszkolnego) mówiła o bajkoterapii, czyli biblioterapii dla najmłodszych. Natomiast Marlena Szwemińska (W-MODN, oligofrenopedagog) – o kapitalnej roli, jaką odgrywa głośne czytanie w stymulowaniu rozwoju dzieci niepełnosprawnych.
       Wszystkie mówiły o głośnym czytaniu, które rozwija intelekt dziecka, ale również jego inteligencję emocjonalną, osobowość, tworzy więzy rodzinne, ułatwia porozumienie (nawet z krnąbrnymi nastolatkami), wykształca nawyk czytania, a przez to wpływa na lepsze wyniki w nauce, wszystkich przedmiotów, nie tylko języka polskiego. (Według badań, osoby nieczytające rekrutują się głównie spośród tych, którym w dzieciństwie w ogóle głośno nie czytano.)
       Puentą tych wystąpień była projekcja filmu fundacji ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom „Wychowanie przez czytanie”.
       Konferencja miała zachęcić nauczycieli, żeby wprowadzili na swych lekcjach głośne czytanie, wychowawców – żeby przekonali rodziców swoich uczniów, by czytali głośno dzieciom i młodzieży, studentów – żeby robili to samo, gdy już rozpoczną życie zawodowe, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – by czytali swoim wnukom. W ankietach, które wypełniano podczas konferencji, wszyscy jej uczestnicy deklarowali, że podejmą się tego zadania.
      

 


       To dopiero początek projektu, którego realizacja będzie trwała niemal rok. Wiosną w Elblągu odbędzie się maraton czytelniczy – przez cały dzień w Światowidzie znane osoby będą czytały dzieciom i młodzieży książki i rozmawiały z nimi o nich. Nauczyciele będą przygotowywali, a potem realizowali w swoich szkołach projekty proczytelnicze, a w swoich miejscowościach prowadzili badania czytelnictwa. Najciekawsze wydarzenia projektu i działania rozbudzające czytelnictwo zostaną opisane w książce i zarejestrowane na filmie, które trafią do tysiąca nauczycieli naszego województwa jako poradnik metodyczny.
      
       Organizatorem konferencji był Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, gospodarzem – Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Patronat honorowy nad całym projektem objął Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
      
       ***
      
       Książki, które poleca Ewa Nowak (także swoje)
      
       8-11 lat
       Ewa Nowak, „Piotruś Kita”
       Andrzej Maleszka, „Magiczne drzewo”
       Toon Tellegen, „Nie każdy umiał się przewrócić”
      
       9-12 lat
       Ewa Nowak, „Koleżaneczki”
       Ewa Nowak, „Pajączek na rowerze”
       Jana Frey, „Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL”
       Annika Thor, „Prawda czy wyzwanie”
      
       13-16 lat
       Małgorzata Gutowska-Adamczyk, „220 linii”
       Małgorzata Gutowska-Adamczyk, „Niebieskie nitki”
       Ewa Nowak, „Michał Jakiśtam”
       Ewa Nowak, „Bardzo biała wrona”
       Ewa Nowak, „Drugi”
       Anna Onichimowska, „Hera moja miłość”
       Anna Onichimowska, „Lot Komety”
       Beata Ostrowicka, „Zła dziewczyna”
      
       16 lat i więcej
       Bernhard Schlink, „Lektor”
       Margaret Atwood, „Kocie oko”
       Margaret Atwood, „Zbójnicka narzeczona”
       Tracy Chevalier, „Dziewczyna z perłą”
       Marta Syrwid, „Zaplecze”
       Ewa Nowak, „Ogon Kici”
      
       Dorośli
       Atiq Rahimi, „Kamień cierpliwości”
       John Steinbeck, „O myszach i ludziach”
       Sara Gruen, „Woda dla słoni”
       Monika Rakusa, „39,9”
       Jacek Kaczmarski, „Plaża dla psów”
       Tadeusz Konwicki, „Kronika wypadków miłosnych”.
      
      

PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama