UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Akademia Olimpii: Zmiany w piłkarskich rozgrywkach dziecięcych

 
Elbląg, Akademia Olimpii: Zmiany w piłkarskich rozgrywkach dziecięcych
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Trwają przymiarki do organizacji rozgrywek dla najmłodszych adeptów piłki nożnej na Warmii i Mazurach. We wstępnym podziale na grupy w kategoriach Orlik, Żak oraz Skrzat, Olimpia Elbląg zgłosiła 11 drużyn. Same rozgrywki zyskały nową formułę.

W okresie zimowym Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej analizował i konsultował wszelkie za i przeciw względem poprawienia szkolenia najmłodszych dzieci. Oprócz zmian przy tworzeniu nowego formatu rozgrywek dla skrzatów (U7 i U6), żaków (U9 i U8) oraz orlików (U11 i U10), związek wraz z klubami ustalił, że kwestiami priorytetowymi będzie szeroko pojęta edukacja.

Wnioskiem najważniejszym jest odejście od wyników i tabel. Ma być zabawa połączona z rywalizacją sportową, ale bez presji ostatecznej klasyfikacji.

- Na tym etapie szkolenia chodzi o jak największą ilość grania, a nie o suche wyniki. Każde dziecko przychodzące do klubu ma swoich piłkarskich idoli, marzy o grze niczym Lewandowski, ale na razie skupiamy się na oswajaniu z całą piłkarską otoczką. Wspólne wyjście na boisko, przeciwnik po drugiej stronie, sędzia, doping rodziców to aspekty, które należy wdrażać od najmłodszych lat, aby stały się normą. - poinformował trener Olimpii rocznika 2013 Tomasz Sambor.

Samo odejście od wyników i tabel to składowa nowego planu. Dodatkowo ustalono, że należy się skupić na ciągłym szkoleniu trenerów i rodziców oraz osób zarządzającymi klubami, a także na współpracy między klubami dla odpowiedniego rozwoju dzieci.

Jeśli chodzi o trenerów, ma powstać model, który pozwoli na podnoszenie kwalifikacji niemal przez cały rok z naciskiem na praktykę. Pomocą w realizacji zadania będą wspólne jednostki treningowe z bardziej doświadczonym trenerem, który chłodnym okiem spojrzy na postępy zawodników, a także zaproponuje rozwiązania podnoszące umiejętności zarówno indywidualne trenera danego rocznika, również drużynowe.

Zmienić się ma także ocena pracy szkoleniowej. W dotychczasowym schemacie głównym kryterium były osiągnięte wyniki i zdobyte miejsce w rozgrywkach, ale doświadczenie wskazuje, że droga nie jest odpowiednia i miarodajna. Materiałem podsumowującym pracę trenera są ich wychowankowie w piłce seniorskiej, co oczywiście wiąże się z kilkuletnim procem, dlatego osoby zarządzające klubami muszą poszerzyć horyzont i rozumieć proces szkolenia zatrudniając odpowiednie osoby do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Nieodzownym elementem na wczesnym etapie szkolenia jest rola rodziców, których postawa może pomóc. Aby tak się stało, trenerzy przy pomocy odpowiednich materiałów szkoleniowych będą wykorzystywać energię rodziców np. do organizacji turniejów.

Ważna ma być także współpraca między klubami. Wielokrotnie w przeszłości dochodziło do konfliktów podczas negocjacji, co negatywnie wpływa na rozwój zawodnika. Jednym z rozwiązań będzie stworzenie siatki klubów partnerskich z najbliższej okolicy, z którymi należy określić usystematyzowany model współpracy korzystny dla obu stron. W ostatnich miesiącach widzieliśmy w tym zakresie znaczącą aktywność Olimpii Elbląg, która podpisała umowy partnerskie z Zatoką Braniewo, AP Polonią 2018 Pasłęk, EL-Futbol Elbląg, Barkasem Tolkmicko oraz AP Piekarczyk Elbląg.

Każde zmiany mają swoich zwolenników i oponentów. Tylko czas zweryfikuje, czy kierunek był słuszny i czy w przyszłości w drużynach seniorskich z naszego województwa będzie występować znaczna liczba wychowanków.

 

Patronem medialnym ZKS Olimpia Elbląg jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

qba
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wreszcie coś mądrego i oby to nie były puste słowa. Dobrze byłoby jeszcze nauczyć wielu rodziców normalnego zachowania na turniejach bo jak jeden z drugim-ą otworzą głośno japę i wykrzyczy hamski tekst przy dzieciach to mam wrażenie jakbym przejeżdzał koło jakiejś mordowni. Rodzicę są delikatnie mówiąc popaprani. Im szkolenie najbardziej się przyda.
 • akademia olimpii to w skrócie- jak nie płacić trenerom i od lutego grać na dworze żeby było taniej. a słone składeczki pobiera prezes.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  zenobiusz(2021-03-30)
 • Truso / koszykarki, siatkarki / nie mają pieniędzy / na wyjazdy / i na granie o mistrzostwo Polski, a tu proszę na bogato, nawet U6 i U7.A może jeszcze wprowadzić rozgrywki dla U3,U4,U5?
Reklama