Olimpia przegrała, ale utrzymała się w II lidze

Elbląg, Olimpia przegrała, ale utrzymała się w II lidze

Olimpia Elbląg przegrała dzisiejszy (25 maja) mecz z Chojniczanką Chojnice 1:3. Honorową bramkę dla żółto-biało-niebieskich strzelił Dawid Wierzba. Na szczęście na innych stadionach II ligi padły wyniki, które pozwolą Olimpii w przyszłym sezonie grać w II lidze. Zobacz zdjęcia.

Przed ostatnią kolejką II ligi Olimpijczycy mieli wszystko we własnych nogach. Zdaniem Pawła Mogielnickiego z serwisu 90minut.pl elblążanie mieli tylko 5,8 proc. prawdopodobieństwo spadku.

16) Olimpia Grudziądz 37 pkt.

Pozostałe drużyny nie były już zamieszane w walkę o utrzymanie. Podopiecznym Sebastiana Letniowskiego wystarczyło wygrać, aby zapewnić sobie grę w II lidze także w przyszłym sezonie. Trzeba mieć jednak świadomość, że żółto-biało-niebiescy w tym sezonie na wyjeździe wygrali tylko trzy razy. Strata punktów (remis lub porażka) zmusiła Olimpijczyków do patrzenia na inne boiska. Bezpośredni rywale żółto-biało-niebieskich w walce o utrzymanie dziś rozgrywali następujące spotkania:

- Wisła Puławy u siebie podejmowała walczącą o bezpośredni awans Pogoń Siedlce

- GKS Jastrzębie w Jastrzębiu (formalnie w roli gościa) grała z rezerwami ŁKS Łódź, który nie grał już o nic (awans i spadek łodzianom nie groził)

- Skra Częstochowa w Kaliszu grała z miejscowym KKS, który walczył o bezpośredni awans za zaplecze ekstraklasy

-Lech II Poznań w Bytomiu grał z Polonią, która chciała utrzymać miejsce w strefie baraży o II ligę lub poprawić swoje rozstawienie przed spotkaniami barażowymi.

- Olimpia Grudziądz w Krakowie grała z miejscowym Hutnikiem. Gospodarze walczyli o awans do strefy barażowej i jak najlepsze rozstawienie.

Rywal elbląskiej Olimpii - Chojniczanka Chojnice chciała utrzymać miejsce w strefie barażowej lub poprawić swoją pozycję w „żółtej strefie“.

W bezpośrednich starciach elblążanie mieli dodatni bilans z GKS Jastrzębie (2:1 u siebie, 2:1 na wyjeździe) i Skrą Częstochowa (2:1 na wyjeździe, 2:1 u siebie . Ujemny: z rezerwami Lecha (2:2 u siebie, 1:2 na wyjeździe), Olimpią Grudziądz (1:0 u siebie, 0:3 na wyjeździe), Wisłą Puławy (3:2 u siebie, 0:4 na wyjeździe).

Wracamy do 90minut.pl. Serwis poinformował, że Olimpia spadnie w przypadku, kiedy ziszczy się jeden z trzech scenariuszy:

- przegra, a Lech II, Skra i GKS Jastrzębie nie przegrają

- przegra, a Skra i GKS Jastrzębie nie przegrają, a Olimpia Grudziądz wygra

- zremisuje, a Lech II, Skra i Jastrzębie wygrają.

.

Pierwszy gwizdek

Tyle przedmeczowych rozważań. O godzinie 14 na boiskach II ligi sędziowie rozpoczęli spotkania ostatniej kolejki tego sezonu.

Początek pierwszej połowy stał pod znakiem wzajemnego badania sił. Trochę więcej do roboty miał bramkarz Olimpii Andrzej Witan. Kilka razy koledzy wsadzili go „na minę“. Olimpijczycy najlepszą sytuację wypracowali sobie w 36. minucie spotkania. Dominik Kozera po strzale głowa był blisko szczęścia, ale bardzo dobrą interwencją popisał się Damian Primel, strzegący bramki Chojnickiego zespołu.

U gospodarzy warto zwrócić uwagę na sytuację Valerijisa Sabali. W 41. minucie ten zawodnik głową po dośrodkowaniu Wojtka Szumilasa wyprowadził Chojniczankę na prowadzenie.

W innych spotkaniach mogących mieć wpływ na sytuację zespołu Sebastiana Letniowskiego w tabeli rezerwy Lecha Poznań przegrywały 0:1 z Polonią Bytom, Skra przegrywała 0:2 z KKS Kalisz, GKS Jastrzębie 1:0 prowadziło z rezerwami ŁKS Łódź. Olimpia Grudziądz prowadziła 1:0 z Hutnikiem Kraków.

Po przerwie rozwiązał się worek z bramkami. W 51. minucie Tomasz Boczek podwyższył prowadzenie gospodarzy. Andrzej Witan tak nieszczęśliwie interweniował po strzale jednego z piłkarzy Chojniczanki, że Tomasz Boczek mógł poprawić i umieścić piłkę w bramce.

Kilka minut później Olimpijczycy złapali kontakt za sprawą Dawida Wierzby. Elbląski obrońca ładnym strzałem pokonał Damiana Primela. Jak się później okazało było to honorowe trafienie gości.

W 66. minucie Wojciech Szumilas podwyższył prowadzenie gospodarzy, finalizując golem atak swojego zespołu.

Mimo jeszcze kilku potencjalnie groźnych sytuacji wynik nie zmienił się do końca spotkania.

Na pozostałych interesujących z elbląskiej perspektywy spotkaniach padły następujące rezultaty: rezerwy Lecha Poznań przegrały 0:3 z Polonią Bytom, Olimpia Grudziądz wygrała 2:1 z Hutnikiem Kraków, Skra Częstochowa przegrała 1:4 z KKS Kalisz, GKS Jastrzębie wygrało 3:0 z rezerwami ŁKS Łódź.

Taki układ wyników oznacza, że Olimpia na koniec sezonu zajęła 13. miejsce. Z II ligi spadają Stomil Olsztyn, Sandecja Nowy Sącz, Lech II Poznań i Skra Częstochowa.

Chojniczanka Chojnice - Olimpia Elbląg 3:1 (1:0)

Bramki: 1:0 - Sabala (44. min.), 2:0 - Boczek (51. min.), 2:1 - Wierzba (55. min.), 3:1 - Szumilas (66. min.)

.

Olimpia: Witan - Wierzba, Kuczałek, Szczudliński, Stefaniak (54‘ Bartoś), Spychała (81‘ Jakubczyk), Jóźwicki, Sangowski, Filipczyk (81‘ Łabecki), Yatsenko (70‘ Senkevich), Kozera