UWAGA!

Olimpia w III lidze?

 Elbląg, Olimpia w III lidze?

Na szczęście nie chodzi o spadek żółto-biało-niebieskich. Na razie Polski Związek Piłki Nożnej sonduje związki wojewódzkie w sprawie zmiany nazewnictwa rozgrywek na poszczególnych szczeblach. Zmiany miałyby wejść w życie od następnego sezonu.

Olimpia Elbląg od kilku sezonów gra w II lidze. Ale faktycznie jest to trzeci szczebel rozgrywek. Analogicznie Concordia: pomarańczowo-czarni są beniaminkiem III ligi, ale faktycznie to dopiero czwarty poziom piłki nożnej w Polsce.

„Od kilkunastu lat używamy nazewnictwa lig seniorskich, które jest mylące, gdyż nie odzwierciedla rzeczywistego szczebla danych rozgrywek. Aktualny, zaczerpnięty z wzorów angielskich obowiązujący od lat podział na Ekstraklasę, 1 ligę, 2 ligę i pozostałe klasy został moim zdaniem wprowadzony, aby sztucznie zawyżyć prestiż rozgrywek i poziom sportowy uczestniczących w nich klubów” - napisał Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w liście do prezesów wojewódzkich związków piłkarskich.

I poprosił o przeanalizowanie propozycji zmiany i ujednolicenia nazw poszczególnych lig i klas. Propozycja prezesa PZPN wygląda następująco: najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce nazywałaby się Ekstraklasa lub 1 liga w zależności od decyzji organu prowadzącego rozgrywki. Drugi i trzeci szczebel rozgrywek (dzisiejsza I i II liga) nazywałyby się odpowiednio II i III liga. Drużyny rywalizujące na czwartym szczeblu rozgrywek grałyby w Lidze Międzywojewódzkiej.

Kolejne szczeble to: Liga Wojewódzka (dziś IV liga), Liga Okręgowa oraz klasy A,B i tam gdzie jest to konieczne lub wojewódzki związek prowadzi takie rozgrywki – klasa C. Zmiany weszłyby w życie od sezonu 2020/21.

W przypadku drużyn w województwie warmińsko – mazurskim zmiana byłaby kosmetyczna: Stomil Olsztyn grałby w II lidze, Olimpia Elbląg w trzeciej, a Concordia Elbląg, Znicz Biała Piska i Huragan Morąg w Lidze Międzywojewódzkiej. Sokół Ostróda, jeżeli awansowałby, to rywalizowałby w III lidze, w przeciwnym wypadku czekałaby go gra w Lidze Międzywojewódzkiej. IV liga zmieniłaby nazwę na Ligę Wojewódzką.

W innych związkach zmiany mogą być iść dalej. Przykładem może być Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, w którym funkcjonuje IV liga (piąty poziom rozgrywek), V liga (szósty), klasa okręgowa (siódmy), klasa A (ósmy) i klasa B (dziewiąty).

Prezes PZPN czeka na odpowiedzi do 8 kwietnia. Zmiana nazewnictwa dotyczy rozgrywek seniorskich. W województwie warmińsko – mazurskim w rozgrywkach juniorskich nazwa Ekstraklasa funkcjonuje w rozgrywkach juniora młodszego, trampkarza i młodzika. W przypadku rozgrywek w kategorii juniora najwyższym szczeblem w województwie jest I liga. Juniorzy młodsi, trampkarze i młodzicy grający w I lidze rywalizują na drugim szczeblu w województwie.

SM

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Olimpia

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jak za dawnych lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  stary kibic(2020-04-03)
 • Kto to qr.. pisał "..zmiany od sezonu 202/21.." "...mogą być iść dalej..." No żesz czytać się nie da.
 • @Pijak z prostej - jest kolejny hejtuś, który w dobie koronow siedzi i doszukuje się pie. .. .. logii w głupim komentarzu :)jesteś bardziej żenujący jak film "Śmierć w Wenecji". .. taki film. .. o facecie w łódce :)
 • Cos Ekstra -to cos premium, nazywanie najwyzszego szczebla rozgrywek to zwykle oszustwo Zbieranina pilkarzy z zagranicznych drugich i nizszych lig nazywana jest u nas Extraklasa. Co to za ekstraklasa, ktora w jakicjhkolwiek rozgrywkach europejskich, nie ma swojego reprezentanata w dalszej fazie. Przegrywamy wszystko na etapoie kwalifikacji Naywanie ich pierwsza liga to tez troche na wyrost, ale nie bardzo jest jak to towarzystwo nazwac. Mysle ze jesli chodzi zarobki to jest extraklasa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  ZOSTANCIE W DOMACH(2020-04-04)
 • Ja za błędy w mojej pracy mam po premii. Gdzie moje błędy nie idą w świat do tysiąca odbiorców. A tu?? Czytasz i nie wiesz co bo tak napisane . . . Może niech autor zajmie się hodowlą jedwabników?? Albo gryki białej jak świeżop - czy jakoś tak.
 • I to by było i logiczne i czytelne. Ale po epidemii to i tak Olimpia i Concordia będą grać w lidze amatorskiej, jak i wiele innych drużyn piłkarskich i piłki ręcznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  9
  Jay-Zi(2020-04-04)
 • Panie Sebastianie. Artukuł skopiowany tylko szkoda że dopiero wczoraj z innych stron internetowych wydanych 1 kwietnia. Prima aprilis.
 • dygresja by zmiast międzywojewódzka (jest wojewódzka), czy wielopowiatowa - poprostu makrogminna
 • Wreszcie coś kumatego w czasach gdy ślimak bywa rybą, a banany muszą mieć określone krzywizny. 1.2,3 liga. Oczywiście, że tak.
 • Prima Aprilis
 • Boniek niech się nie zajmuje głupotami. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Podpis(2020-04-10)
Reklama