Remis i niedosyt

Elbląg, Remis i niedosyt

Remisem 2:2 zakończyło się sobotnie spotkanie Olimpii Elbląg z Siarką Tarnobrzeg. Bramki dla elblążan zdobyli: Yan Senkievich i Maciej Famulak. Zobacz zdjęcia z meczu.

19 maja 2019 roku. Ostatnia kolejka sezonu II ligi. Korespondencyjny pojedynek o utrzymanie toczą Siarka Tarnobrzeg i Olimpia Elbląg. W Tarnobrzegu Siarka wygrywa 2:1 ze Skrą Częstochowa i na ten moment utrzymuje się w II lidze. Ale trwa jeszcze mecz w Toruniu, gdzie miejscowa Elana walczy z Olimpią. W Tarnobrzegu czekają na koniec spotkania w Toruniu. Resztę pamiętamy: Oleksij Przytuliak strzela bramkę dającą utrzymanie Olimpii, Siarka na długie lata spada do III ligi.

Zespół z Tarnobrzega do II ligi wrócił w tym sezonie. Pierwsze mecze były obiecujące, potem wkradł się kryzys. Obecnie Siarka szuka punktów, żeby wyjść ze strefy spadkowej. - Nie patrzę na to, że ktoś jest faworytem, a ktoś nie. W tej lidze każdy może wygrać z każdym. Może na papierze byliśmy faworytem dla tych osób, które nie oglądają meczów, tylko patrzą na wyniki. Ale jeśli się popatrzy jak Siarka grała w tym sezonie, to myślę, że mogła mieć osiem punktów więcej. Mieli dużo meczów, które mogli wygrać, ale nie dali rady - mówił Przemysław Gomułka, trener Olimpii Elbląg na pomeczowej konferencji prasowej.

Z kolei Olimpijczycy chcieli udowodnić, że ubiegłotygodniowa porażka z Hutnikiem Kraków była tylko wypadkiem przy pracy. I to gospodarze pierwsi postraszyli bramkarza rywali, niestety w 7. minucie piłka pofrunęła nad porzeczką. Goście zrewanżowali się strzałem Krzysztofa Zawiślaka; Andrzej Witan na posterunku.

I tak przebiegała pierwsza połowa. Bliżej gola byli gospodarze. Swoje szanse mieli m. in. Aron Stasiak, Konrad Gutowski... Niespodziewanie na prowadzenie wyszli goście i była to bramka kuriozum. Andrzej Witan wyszedł z bramki, wybił piłkę w ten sposób, że przechwycił ją Marcel Tyl i strzałem z 40 metrów na pustą bramkę dał prowadzenie swojemu zespołowi.

Przypadkowo stracony gol nie zdeprymował gospodarzy. Wyrównali już w 33. minucie, kiedy to Yan Senkevich strzałem zza pola karnego pokonał strzegącego bramki Siarki Piotra Pietrygę. Do końca pierwszych 45 minut oba zespoły grały już ostrożnie, nie dopuszczając rywali do groźnych sytuacji.

- Uważam, że w pierwszej połowie byliśmy drużyną we wszystkich aspektach lepszą. Musieliśmy ten mecz zamknąć. Sami sobie strzelamy bramkę na 0:1. Ale tak jak już mówiłem, gramy odważną piłkę, chcemy grać od tyłu, więc wiedziałem, że kiedyś ten moment przyjdzie - mówił Przemysław Gomułka.

W drugiej części meczu to goście byli bliżej bramki na 2:1. W 47. minucie Andrzej Witan obronił strzał Lucasa Hrnciara, chwilę później piłka poleciała nad olimpijską bramką. Olimpijczycy zwarli szeregi zaczęli nękać Piotra Pietrygę. Strzał Macieja Famulaka w 54. minucie bramkarz Siarki jeszcze obronił. Ale kiedy ten sam zawodnik huknął zza pola karnego w 61. minucie, bramkarz gości musiał skapitulować.

Mecz miał dość wyrównany przebieg. Wydawać by się mogło, że Olimpijczycy kontrolują przebieg spotkania. I wtedy znów mieliśmy zwrot sytuacji. W 82. minucie Oleksandr Yatsenko poradził sobie z dwoma obrońcami Olimpii. Znalazł się sam na sam z Andrzejem Witanem i doprowadził do remisu.

- Zauważyliśmy, że zmienili system gry na 4-3-3 i tłumaczyliśmy, że będzie przewaga w środku. Niektórzy z zawodników mieli problem zadziałać „na gorąco“. Dlatego wiemy, że musimy pracować pod ten model gry. Strzelamy w najlepszym dla nad momencie, kiedy to Siarka dominuje. Trzeba było ten mecz domknąć, a jeżeli nie możesz domknąć, to zmusić się, że dowieźć to 2:1. Tracimy głupio gola na 2:2. Trzeba być zadowolonym z tego punktu, bo jesteśmy teraz w okresie, kiedy mamy kilka urazów i brakuje nam kilku ważnych osób - podsumował trener Olimpii.

W następnej kolejce podopieczni Przemysława Gomułki zmierzą się w Stężycy z miejscową Radunią.

Olimpia Elbląg - Siarka Tarnobrzeg 2:2 (1:1)

Bramki: 0:1 - Tyl (26. min.), 1:1 - Senkevich (33. min.), 2:1 - Famulak (65. min.), Yatsenko (85. min.)

Olimpia: Witan - Sarnowski, Wenger, Piekarski, Jakubczyk, Famulak (65‘ Danilczyk), Czernis, Stasiak, Gutowski (75‘ Branecki), Stefaniak, Senkevich (75‘ Wojtyra)