UWAGA!

2. Letnie porady dla rowerzystów

 
Elbląg, 2. Letnie porady dla rowerzystów
fot. nadesłana

Rozpoczęliśmy serię letnich porad dla rowerzystów, w których to policjant ruchu drogowego kom. Andrzej Śliwiński tłumaczy oraz wskazuje jak bezpiecznie poruszać się rowerem po Elblągu.

Pokażemy konkretne miejsca, oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości co do tego, kto w tych miejscach ma pierwszeństwo przejazdu. Mówimy także jak należy (zgodnie z kodeksem drogowym) poruszać się rowerem po ścieżkach, jezdniach, chodnikach a także kontrapasach.
       Ścieżka rowerowa

       W Elblągu ścieżki rowerowe wydzielone są zwykle z części chodnika i oznaczone jako droga dla rowerów. Newralgicznymi miejscami są te, gdzie ścieżka przecina się z jezdnią. Miejsca te są najbardziej niebezpieczne i tam właśnie może dochodzić do kolizji lub nawet wypadków. Jeszcze innymi miejscami zagrożonymi są te, gdzie ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż przejścia dla pieszych. Tam rowerzysta może przejechać przez przejście rowerem. Natomiast jeżeli na przejściu nie ma wydzielonej ścieżki z roweru należy zejść i go przeprowadzić.
       - Jeżeli jedziemy na wprost pokazaną na zdjęciu drogą dla rowerów mamy pierwszeństwo przed samochodami – mówi kom Andrzej Śliwiński, policjant Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Kierowcy skręcający z ul. Hetmańskiej w ulicę Giermków muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom. Ci ostatni poruszają się tak jak by jechali drogą z pierwszeństwem. Oczywiście mówimy o tej zasadzie uwzględniając również sygnalizację świetlną, która kieruje ruchem na tym skrzyżowaniu i w momencie, gdy dla rowerzystów i pieszych pali się zielone światło.
       Gdy jedziemy rowerem i mamy pierwszeństwo nie zwalnia nas to z zachowania ostrożności i zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego. Przed takim przejściem należy zwolnić i upewnić się, że skręcający kierowca po prostu nas zauważył i wie, że będziemy tamtędy przejeżdżać.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Bardzo fajna rada, a teraz prosze o poradę jak przejechać ściezką przez przejście na ulicy Rycerskiej przy stacji paliw, stoi tam na środku ściezki słup, dosłownie centralnie, słup nie jest w żaden sposób oznaczony, zabezpieczony, ciekawi mnie czy gdyby taki słup stał na srodku ulicy na pasie dla samochodów to policja też nic by z tym fantem nie robiła? na ściezce rowerowej może stać taki idiotyczny słup jak widać i nikogo to nie obchodzi, nawet policji, która ma dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    rowerbezkół(2013-06-19)
  • Na chodniku też jest niebezpiecznie jechać ścieżką rowerową, jak na załączonym zdjęciu
Reklama