UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Bezpieczny, majowy weekend

Elbląg, Bezpiecznie, to także spokojnie....
Bezpiecznie, to także spokojnie....fot.arch.portEl

Długi weekend majowy to czas wzmożonych wyjazdów. Od 27 kwietnia do 3 maja policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzić będą działania na drogach naszego powiatu pod hasłem „Bezpieczny Weekend Maj 2012”. Codziennie nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą elbląscy i pasłęccy policjanci wspomagani przez funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej.

Policjanci podczas wzmożonych kontroli będą zwracać szczególną uwagę m.in. na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, badać stan trzeźwości kierujących, sprawdzać stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Funkcjonariusze zapowiadają surowe mandaty dla osób lekceważących bezpieczeństwo. Kontrole prowadzone będą na terenie miasta i na trasach w okolicach Elbląga. Oznakowane i nieoznakowane radiowozy wyposażone będą w wideorejestratory oraz radary.
       Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość, ludzka brawura, jazda po alkoholu. Policjanci zapowiadają konsekwentną walkę z piratami drogowymi i przestrzegają, że warto ściągnąć nogę z gazu, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.
       W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podajemy kilka sprawdzonych porad, do których warto się zastosować:
      
       Podróż
      
Przed podróżą warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami Prawa o ruchu drogowym i bezwzględnie się do nich stosować. Sprawdźcie Państwo stan techniczny pojazdu, a także, czy posiadacie przy sobie obowiązujące przepisami prawa dokumenty.
      
       Pamiętajmy:
       – udając się w podróż samochodem – nie spieszmy się,
       – aby bezpiecznie dotrzeć do miejsca docelowego twojej podróży – wyjedźmy wcześniej,
       – dostosujmy prędkość jazdy do warunków drogowych,
       – róbmy przerwy w podróży, aby odpocząć,
       – nigdy nie pijmy alkoholu, jeśli zamierzamy kierować samochodem,
       – przyjmując u siebie gości, pomyślmy o ich bezpieczeństwie – nie wypuszczajmy ich nietrzeźwych bez opieki, gdyż może dojść do nieszczęśliwego zdarzenia,
       – jeżeli nie mamy warunków na przenocowanie swoich gości – zapewnijmy im bezpieczny powrót do miejsca zamieszkania (np. wezwijmy taksówkę).
      
       Podczas podróży innymi środkami komunikacji, pamiętajcie Państwo o swoim bagażu. Nie pozostawiajcie go bez opieki. Uważajcie na kieszonkowców. Podczas zakupu biletów demonstrowanie zawartości portfela jest niewskazane. Złodzieje obserwują podróżnych i wybierają osobę, którą chcą okraść. W przedziale nie zostawiajmy swoich bagaży bez opieki. Uważajmy na natrętnych współpasażerów. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wysiadania i wsiadania oraz w korytarzu pociągu. Jeśli poczujecie, że wokół Was robi się tłoczno - wzmóżcie czujność! "Sztuczny tłok" to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.
      
       Samochód
      
Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych. Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy, czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm. Nie pozostawiajmy również na fotelach rzeczy, które mogą skusić złodzieja. Pozostawiając auto na parkingu przed sklepem, nie zostawiajmy na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio, torba z laptopem lub wartościowa odzież. Chowajmy torby i bagaże do bagażnika.
      
       Mieszkanie
      
Jeżeli wyjeżdżacie Państwo na kilka dni, poproście zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając wieczorem światło. Pamiętajmy o tym, by na wycieraczce nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma.
       Pamiętajmy również o tym, by zakręcić zawory z wodą, gazem. Jeżeli jest to możliwe, odłączmy bezpieczniki. Jeśli przechowujecie Państwo na balkonie rowery, apelujemy o zabezpieczenie ich w innym pomieszczeniu. Stojący na balkonie rower pod nieobecność lokatorów to zachęta dla złodziei.
       Gdy po powrocie stwierdzimy, że dokonano włamania do mieszkania – należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać.
       Apelujemy do tych sąsiadów, którzy pozostaną w miejscu zamieszkania. Zwróćcie Państwo uwagę na to, co dzieje się wokół Was. Jeżeli stwierdziliście, że w klatce schodowej kręcą się obce osoby lub ktoś próbuje otwierać drzwi sąsiada, który wyjechał, należy natychmiast dzwonić na policję – numer 997 lub 112.
      
Jakub Sawicki, KMP Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama