UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co robić podczas burz i nawałnic

 
Elbląg, Burza może być piękna, ale również niebezpieczna.
Burza może być piękna, ale również niebezpieczna. fot. z konkursu "Fotka miesiąca" Jarosław Jaroszuk

Wichury, burze, gradobicia a nawet trąby powietrzne coraz częściej nawiedzają również północne obszary kraju. Zjawiska te przemieszczają się szybko, powodując zagrożenie dla życia oraz wielkie straty materialne. Przeczytaj, jakie czynności wykonać, żeby zabezpieczyć siebie i najbliższych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia przed silnymi burzami i gradobiciem dla całych województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego z uwzględnieniem powiatu elbląskiego, gdzie zjawiska te prognozowane są na późne popołudnie i wieczór.
      
       Aby zminimalizować straty, jeżeli jesteśmy w domu należy:
       - sprawdzić, czy zamknięte są okna i drzwi oraz zabezpieczyć je przed nagłym otwarciem;
       - usunąć z tarasów i balkonów wszystkie przedmioty (donice, skrzynki z kwiatami, stołki itp.), które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie uderzając np. przechodniów w głowę;
       - wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe.
      
       Ponadto eksperci ze Straży Pożarnej radzą, aby podczas wiatrów huraganowych przebywać na najniższej kondygnacji domu, np. w piwnicy i pod ścianą nośną z daleka od przeszklonych drzwi i okien, wcześniej umieszczając w tym miejscu latarkę, baterie, radio przenośne oraz niepsującą się żywność i lekarstwa (jeśli musimy jakieś zażywać).
      
       Przebywając podczas burz w terenie należy:
       - unikać przebywania na otwartej przestrzeni i wejść jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekać burzę;
       - nie zatrzymywać się i nie parkować samochodów pod drzewami, słupami energetycznymi (jeśli linia ulegnie przerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami typu wiaty (często dochodzi do uderzenia pioruna lub złamania drzewa, które może nas ranić) oraz wysokimi elementami (przyciągają pioruny);
       - odsunąć się i nie dotykać metalowych przedmiotów;
       - natychmiast wyjść z wody, jeśli przebywamy na kąpieliskach;
       - unikać przebywania na otwartej przestrzeni, gdzie człowiek jest „najwyższym punktem” (eksperci ze Straży Pożarnej radzą, aby w takiej sytuacji jako schronienie wykorzystać budowle takie jak: most, wiadukt , czyli stałe konstrukcje lub zagłębienia terenu, np. rów, głęboki dół itp.).
      
       Ponadto przebywając podczas burzy w samochodzie nie wolno zatrzymywać się pod drzewami i balkonami, gdyż połamane gałęzie i elementy wyposażenia balkonów mogą zniszczyć auto. Prowadząc pojazd, należy też pamiętać o możliwych silniejszych podmuchach podczas wyjazdu z lasu lub terenu zabudowanego.
      
       Poza tym podczas burz i wyładowań atmosferycznych należy unikać używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłączyć.
      
       Telefony alarmowe:
       112 i 998 do Straży Pożarnej
       19 637 Pomoc Drogowa
      
       Źródło: IMiGW, PSP
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama