UWAGA!

Cywilom zakazano

3 listopada ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie ministra obrony narodowej zakazujące osobom nieuprawnionym (czyli cywilom) „używania munduru wojskowego lub jego części”.

Zakaz ten dotyczy wszystkich rodzajów mundurów – od polowego po galowy, wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, a także części umundurowania, nawet gdy są one pozbawione odznak wojskowych. Wszystkich, ale tylko tych będących obecnie w użyciu wojska, stosunkowo nowych wzorów z 1992 i 1993 roku. W przypadku umundurowania ćwiczebnego i polowego są to mundury z nadrukiem (kamuflażem) typu pantera i kamuflażem pustynnym. Takich mundurów często używają myśliwi, turyści, wędkarze i rolnicy, ich więc najbardziej ten zakaz dotyka.
     Nie są jeszcze znane sankcje, jakie grożą cywilowi za paradowanie w mundurze, bo ani policja, ani Żandarmeria Wojskowa nie otrzymały dotąd przepisów wykonawczych do tego rozporządzenia, ale pewnie wkrótce się pojawią. Radzimy więc mundurów nie kupować.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a co z mundurami innych Panstw ? albo np hitlerowskich Niemiec ?
 • Kolejne bezsensowne rozporządzenie jakiegoś ministra. Znana jest prawda, iż jak ktoś nic nie robi, to robi dużo szumu żeby wszyscy myśleli że ciężko pracuje... Będzie to kolejny wymysł "władzy" bez przepisów wykonawczych. Mam kilka pytań do pana ministra: -kto i jak odróżni stare wzory od nowych, wojskowe od "cywilnych"? Przecież w sklepach można bez problemu kupić kilka wzorów materiału ..."z nadrukiem (kamuflażem) typu pantera i kamuflażem pustynnym" i samemu coś uszyć! - co z Harcerzami - czy oni są uprawnieni czy nie (są drużyny które przyjęły wojskowe wzory mundurów)? - co z ubraniami roboczymi uszytymi z materiału "w plamy"? czy pracodawcy muszą je wymienić?! Dlaczego władza nie mysli o kosztach swoich decyzji (ponoszonych głównie przez biednych obywateli)!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Yeti16(2006-01-20)
 • Jeżeli kupię mundur i dam krawcowi do przerobienia np. klapy lub zakończenia rękawów to otrzymam ubranie o fasonie innym niż mundur regulaminowy - czy noszenie takiego ubrania też będzie karane ? Ciekawe ile ludzi przeczyta takie rozporządzenie.
 • Ponieważ zgodnie z Dz.U.2005 nr 7 poz.54 "Podstawowymi przedmiotami umundurowania służbowego są: 1) w Wojskach Lądowych: (...) 4) skarpetki dla wszystkich żołnierzy - w kolorze czarnym. " czy to znaczy, że cywil nie może już nosić takich skapetek ??
 • proponuje kupić mundur bundeswehry
 • Zapewniam wszystkich mądrzących się przedmówców, że mundur będący własnością MON bardzo łatwo jest rozpoznać - nie będę zdradzać jak, ale sposób jest w 200% skuteczny. Jeśli ktoś ukradł lub kupił taki mundur to jest albo złodziejem, albo paserem - a za to jest trochę nieprzyjemności... Rozporządzenie daje możliwości wyłapania co poniektórych - i bardzo dobrze. Już kiedyś nie wolno było nosić cywilowi munduru, a ci, którzy go zakładali zdejmowali go na ulicy i oddawali komu trzeba, uprzejmie prosząc o niewyciaganie dalszych konsekwencji....
 • do mądrzącego się przedmówcy: proszę się lepiej zaznajomić z definicją słowa "paser" a potem pisać takie "mądre" teksty. Dodatkowo w wypowiedzi powyżej jest zawarta możliwość jedynie ukradzenia lub zakupu munduru - są jeszcze inne możliwości wejścia w jego posiadanie (np. znalezienie, spadek). Jeżeli ktoś zaczyna krytykować przedmówców (przedpisarzy ??) to dobrze gdyby sam się nie ośmieszał.
 • +- : 1. Zapewniam przedpisarza, że znam definicję paserstwa. 2. Przywłaszczenia też (np. znalezionego munduru - od kiedy mundury polegują na ulicy ?). 3. Jak taki jesteś mądry i sprytny to paraduj w mundurze ile wlezie, tylko jak cię rozbiorą z niego na ulicy albo gdzie indziej, to zobaczymy, kto się ośmieszy....
 • idiotyczny przepis. typowe dzialanie zastepcze wydumane przez jakiegos biurokrate.
 • Jeszcze jeden przepis dzieki ktoremu straca polscy producenci bowiem jak woda beda sprzedawaly sie polowki rosyjskie, niemieckie czy amerykanskie ktore dostepne sa na naszym rynku i mozna je nabyc w legalny sposob.
 • A co z butami i skarpetkami ?
 • Hesus ... a teraz przyznajemy się kto głosował na PiS ? ... chcieliście to macie biednych na umyśle ministrów ze znacznymi ograniczeniami inteligencji ... żeby nie wspominać o twarzach nie skażonych myślą ...
Reklama