UWAGA!

Czas ruszyć po becikowe!

25 stycznia opublikowana została kontrowersyjna ustawa z 29 grudnia 2005 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2005 Nr 12, poz. 67) wprowadzająca jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka. Ma ona według rządu spowodować wzrost przyrostu naturalnego w naszym kraju (obecnie jest on ujemny).

Wnioski o w/w zapomogę zainteresowani mogą składać w urzędach gminy bądź też w ośrodkach pomocy społecznej, pomocy rodzinie – w zależności od miejsca zamieszkania, od 9 lutego. Tego bowiem dnia wchodzi w życie ustawa.
     Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka przysługuje, jeżeli rodzina złoży o nią wniosek, w terminie trzech miesięcy od urodzenia dziecka. O świadczenie to mogą się więc ubiegać rodziny na dzieci urodzone 9 listopada 2005 r. i później, ponieważ termin trzymiesięczny konieczny do złożenia wniosku upływa dla tych osób w czasie obowiązywania tego przepisu. Zgodnie z art. 57 § 3 k.p.a, termin określony w miesiącach kończy się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu. Brak przepisu przejściowego wyraźnie wskazującego na dzieci urodzone przed wejściem w życie ustawy powoduje, że wprawdzie możliwa jest inna interpretacja tego przepisu, ale, zdaniem ministerstwa pracy i polityki społecznej, w przypadku wątpliwości należy stosować wykładnię korzystniejszą dla obywateli.
     Becikowe przysługuje ojcu lub matce albo opiekunowi prawnemu, o czym stanowi art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2003 Nr 228, poz. 2255, z późń. zm.) a na jedno dziecko może być, podobnie jak pozostałe świadczenia rodzinne, wypłacone wyłącznie jednej osobie.
     Do pisemnego wniosku osoba ta powinna dołączyć następujące dokumenty: dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia dziecka, a także pisemne oświadczenie, że na to dziecko zapomoga nie została już pobrana np. przez drugiego z rodziców lub nie został przez drugiego z rodziców złożony w tej sprawie wniosek w innej gminie. Katalog tych dokumentów nie jest jednak zamknięty i w razie wątpliwości właściwa jednostka może żądać dodatkowych dokumentów i informacji.
     Zgodnie z art. 9 ust.3 ustawy z 29 grudnia 2005 r. wysokość „becikowego” to 1000 zł.
     Są dwie nowelizacje o świadczeniach rodzinnych, które przyznają dodatki z tytułu urodzenia dziecka. Jedno “becikowe” należy się wszystkim rodzicom. Drugie, dodatkowe, przysługuje rodzinom, w których dochód nie przekracza 504 zł na osobę, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym - 583 zł na osobę w chwili wejścia ustawy w życie.
     
Magdalena Szefer – CPF Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jesli mysla ze ktos da sie skusic na drobne zeby pozniej cierpiec glod to sa w bledzie ... dostac 1 tys zeby wydac pozniej 2 mln ? Kto jest taki glupi ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sachmet(2006-02-09)
 • Czysty populizm z tym becikowym - wiadomo ze nikt normalnie nie bedzie miał dziecka by dostać te marne 1000 zł. Faktem jest że te pieniądze przydadzą się napewno, jednak to nie jest żadna motywacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dinaeel(2006-02-09)
 • Ależ to nie są aktualne dane! We wtorek (07.02.06) rząd zaakceptował przecież projekt nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych wg którego becikowe nie ma być wliczane do dochodu !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MłodaMama(2006-02-09)
 • Nie zgodzę się z ostatnim akapitem, gdzie mówi się że dodatek będzie wliczany do dochodu. To proszę sobie wejść na stromnę podatki.pl i przeczytać w aktualnościach, że 7 lutego Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych, gdzie mówi się, że do dochodu nie będą wliczane:jednorazowe zapomogi, dodatki z tyt. urodzenia dziecka oraz pomoc w dożywianiu.
 • Szanowna Młoda Mamo oraz K&K! Macie rację.przepraszam za to przeoczenie. Chcę tylko dodać,że artykuł ten był przygotowywany przez mnie parę dni wczęśniej,kiedy jeszcze istniała opinia prawna Departamentu Polityki Miejskiej W Ministerstwie Transportu i Budownictwa zgodnie z którą wspomniane świadczenie uwzględniało się przy dodatku,dopiero na skutek protestu społeczeństwa faktycznie 2 dni temu zostało to zmienione. Mg.Sz.
 • W związku z powyższym ostatni akapit został niezwłocznie usunięty. Mg.Sz.
 • co na to pani Pior? Czy to prawda ze zostala zdegradowana do tego urzedu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WielbicielPaniMari(2006-02-09)
 • i już patologia zaczęłą się parzyć, a potem dzieci do sierocińców, tysiak do kieszeni na winiacza, i co rok,to prorok. Jezu, tylko imbecyle mogli to wymysleć. Moher im zżarł mózgi, jeżeli kiedykolwiek je mieli.
 • banda d. w wawie az chce sie plakac co oni robia z naszymi pieniedzmi nie dziewie sie ze wiekszosc mlodych ucieka na zachod i chce tam pozostac a ta ustawa to kompletna porazka wywalenie kasy w bloto ale to norma w naszym pieknym kraju zadzanym przez bande nieuda..... ktorzy mysla ze za 1000 mlode panienki beda rodzic dzieci hehehehehe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  michas(2006-02-09)
 • przecież to becikowe to kupa śmiechu, kto sie połasi na 1tys. zł????? a pozniej kto da na jedzenie, ubranie i edukacje, OOOOO przepraszam podobno edukacja w kraju jest bezpłatna:):):) Niech sie zastanowią najpierw co robią a pozniej uchwalają ustawy;/;/;/;/;/ Przyrost dzieci może sie i zauwazy ale w najbiedniejszych rodzinach, gdzie tys. zł to kupa forsy, przynajmniej przez jakiś czas będzie co do granka włożyc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  HAAHAHA(2006-02-09)
 • A może ktoś z Państwa orientuje się czy od podanej kwoty będzie trzeba odprowadzić podatek, czy będzie to kwota wolna od podatku ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MłodaMama(2006-02-10)
 • Wolałabym, żeby państwo zapewniło mi stabilność i pewność, że po urodzeniu dziecka za trzy lata nie bede się z nim tułać bo nie będzie mnie na nic stać. Wystarczyła by mi dobra praca i płaca oczywiscie a nie takie zdzieranie z kogo się da byle tylko ktoś inny miał wypchany portfel. Ci mi da 1 tyś jednorazowej pomocy. Nawet jakbym bardzo oszczędzała to starczy mi to Góra do 3 miesiąca po urodzenia a co dalej?? kolejne dziecko, po kolejny tysiąc? Czy Pan Giertych myśli o czymś innym jak tylko gdzie by wydać pieniądze które i tak sa nie jego? A Państwo Kaczyńscy żeby być w tym *** rządzie akceptuja bo co im tam! Jeszcze nie spotkałam się żeby ktos powiedział "O "becikowe" to dobry pomysł..." Bo to NIE JEST dobry pomysł a tylko pomoc w szerzeniu sie biedy i patologi i... niechcianych dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanka(zbulwersowana)(2006-02-11)
Reklama