UWAGA!

Czy sklep ma obowiązek przyjąć butelkę?

Klient zakupił w sklepie spożywczym napój w butelce zwrotnej płacąc tym samym kaucję. W momencie zwrotu butelki (do sklepu, w którym odbył się zakup) sprzedawca odmówił jej przyjęcia i oddania kaucji, gdyż klient nie posiadał paragonu. Czy sprzedawca miał prawo tak postąpić?

Art. 14 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. z 2001 Nr 63, poz. 638 z późn. zm.) stanowi, iż: „Jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej”.
       Z przepisu tego wynika zatem, iż każdy sklep prowadzący sprzedaż detaliczną ma obowiązek przyjęcia butelek zwrotnych zarówno na wymianę czyli w związku z dokonaniem nowego zakupu jak i tylko w związku z samym zwrotem butelki, jeżeli posiada w swojej ofercie sprzedaży taki produkt. Nie wskazuje się na to, aby istniała konieczność oddawania butelek do sklepu, w którym dokonano zakupu. Będzie miało to znaczenie tylko w wypadku jeśli klient będzie domagał się zwrotu uprzednio zapłaconej kaucji, wówczas musi potwierdzić ten fakt okazując paragon.
       Zatem sprzedawca miał obowiązek przyjęcia butelki, ale nie musiał zwrócić klientowi wpłaconej przez niego kaucji.
      
Ewelina Antczak-Bobińska, Inspekcja Handlowa
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • a ja wam powiem lepszą historię. Na stacji shell nie przyjmuja butelek na wymianę !!! biorą tylko z nakleją specjala podobno kierowniczka takie polecenie wydła.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Baltazar(2010-05-28)
  • Kierowniczkę można udupić jest przepis, inspekcja handlowa. Wystarczy, mi tez tak cwaniakowali pseudo właściciele sklepów
  • trzeba znać swoje prawa. Przedstawić sprawę inspekcji handlowej
  • Prawo jest chore. kolejny przepis uderza w konsumenta jak kupuje on np. piwo to płaci za butelki ale jak chce ją oddać to kasy nie dostaje Prawo jest fatalne nie tylko w tym przypadku. Gnoty prawne to norma w Polsce.
  • kiedy kupuje piwo np. tyskie a a butelke na wymiane mam z zywca sprzedawca moze odmowic? bardzo czesto odmawiaja w zabkach "bo mi sie potem stan nie zgadza"
Reklama