UWAGA!

Czytelnicy pytają – eksperci „skarbówki” odpowiadają

Elblążanie mają wiele pytań związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym. Ich wątpliwości rozwiewają eksperci Urzędu Skarbowego.

Oto odpowiedzi na pytania, które nasi Czytelnicy przesłali na adres mailowy redakcja@portel.pl.
     
     1. Mój syn uczy się w pierwszej klasie szkoły zawodowej przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Elblągu na kierunku stolarz. Ma praktykę w Zakładzie pracy, za którą osiąga dochód ok. 100 zł miesięcznie. Czy w tej sytuacji przysługuje mi ulga na dziecko i czy syn (pełnoletni) ma obowiązek z tego dochodu rozliczyć się. Dochód za ubiegły rok to ok. 400 zł.
     
     Ekspert Urzędu Skarbowego odpowiada:
     Ma Pani prawo odliczenia od podatku dochodowego ulgi z tytułu wychowywania dziecka, bowiem syn uczy się, nie ukończył 25 roku życia, a dochody uzyskane z tytułu praktyk w 2008 roku w wysokości ok. 400 zł nie powodują powstania zapłaty podatku. Syn natomiast ma obowiązek złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu.
     
     2. Uprzejmie proszę o udzielenie mi informacji o sposobie rozliczenia należnych podatków za okres pracy na kontrakcie w Finlandii oraz za pracę w Polsce. Praca w Finlandii od 01.01.2008 do 30.06.2008 legalna u polskiego pracodawcy. Potrącano mi podatek polski oraz fiński. Firma niezbyt rzetelnie kwapi się do informacji na ten temat. Proszę o informację.
     
     Ekspert Urzędu Skarbowego odpowiada:
     W rozliczeniu podatkowym za 2008 rok (na formularzu PIT-36) należny wykazać do opodatkowania zarówno dochody uzyskane w Finlandii jak i w Polsce. Od podatku obliczonego od łącznego dochodu można odliczyć podatek zapłacony w Finlandii jednak tylko do wysokości przypadającej proporcjonalnie na dochód uzyskany w Finlandii.
     
     3. Mam następujący problem: dotyczy PIT-36L. W pozycji nr 50 część H chcę odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2008 r. odprowadzałem na konto ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości: za siebie, jak i za osobę współpracującą. Czy w pozycji 50 mogę odliczyć od podatku kwotę wysokości 2127,09 zł x 2 = 4254,18?
     
     Ekspert Urzędu Skarbowego odpowiada:
     Podatnik opłacający składki na ubezpieczenie zdrowotne własne, jak i osoby współpracującej ma prawo do odliczenia tych składek od podatku dochodowego wykazując je w części H poz. 50 zeznania rocznego PIT-36L. Należy jednak przy tym pamiętać, że odliczeniu podlega składka na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
     
     4. Proszę o wyjaśnienie czy jeśli w PIC-cie za 2007r. nie odliczyłam Internetu, a rozliczając się za 2008r. mogę odliczyć sobie Internet za 2007r. i 2008r?
     
     Ekspert Urzędu Skarbowego odpowiada:
     Podatnik ma prawo do odliczenia od dochodu osiągniętego w 2008 r. wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika poniesionych jedynie w roku 2008. W przypadku jeżeli z powyższego odliczenia podatnik, pomimo takiego prawa, nie skorzystał w ubiegłym roku, ma prawo do skorygowania zeznania i odliczenia tych wydatków od dochodu uzyskanego w 2007r. Do korekty zeznania w takim przypadku należy dołączyć pisemne uzasadnienie przyczyn korekty, a w przypadku gdy korekta skutkuje powstaniem nadpłaty również wniosek o stwierdzenie nadpłaty.
     
     
     5. Chciałabym zapytać czy muszę w lutowym terminie rozliczać się z US-abolicja? Pracowałam w Szkocji w terminie: 1 grudnia 2006 do 29 lutego 2008. Pracowałam legalnie, podatki w Szkocji zapłaciłam. Za rok 2006 rozliczyłam się uwzględniając miesiąc pracy w Szkocji, gdyż w tym roku pracowałam jeszcze w Polsce. Za rok 2007 nie rozliczałam się, gdyż cały rok pracowałam w Szkocji. Za rok 2008 będę się rozliczała/praca w Szkocji, praca w Polsce i „kuroniówka”. Nie wiem czy Szkocję mam uwzględnić-podatki tam zapłaciłam.
     
     Ekspert Urzędu Skarbowego odpowiada:
     Ma Pani prawo do złożenia wniosku PIT-AZ za 2006 rok, jednak przed złożeniem wniosku warto sprawdzić czy zwrot podatku w Pani przypadku wystąpi. W tym celu należy obliczyć wysokość podatku za 2006 rok metodą wyłączenia z progresją i porównać z podatkiem wynikającym ze złożonego zeznania za 2006 rok. Jeśli podatek wyliczony metodą wyłączenia z progresją będzie niższy - warto złożyć wniosek o zwrot podatku (różnicy w podatku obliczonego różnymi metodami).
     Jeśli chodzi o rok 2008, powinna Pani dokonać rozliczenia na formularzu PIT-36 opodatkowując dochód uzyskany w Polsce za pomocą stopy procentowej. Oznacza to, że dochód uzyskany w Szkocji wykazuje się w zeznaniu tylko w celu wyliczenia stopy podatku, tj. nie podlega on opodatkowaniu w Polsce.
     
     ***
     Na pytania naszych Czytelników związane z wypełnieniem PIT-u, odliczeniem przysługujących ulg czy przekazaniem jednego procentu na organizacje pożytku publicznego odpowiedzą eksperci Urzędu Skarbowego w Elblągu. Pytania należy wysyłać na maila redakcja@portel.pl w temacie wpisując "skarbówka". Odpowiedzi będziemy publikować na naszych łamach.
oprac. A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • bardzo dobry pomysł z tymi pytaniami
  • mam 2 pytania i prosze o pomoc żona w ubieglym roku pracowala polowe roku i drugie pol byla na kuroniowce i nie wiem jak to wpisac w pit 37 a chcialbym sie razem z zona rozliczyc czy trzeba to wszystko zsumowac tzn skladki? czy potrzebny jest do rozliczenia kuroniowki inny pit. a drugie pytanie dotyczy internetu bowiem w ubieglym roku zalozylem internet i kozystalem z niego jakies 4 miesiace czy do tego jest potrzebny takze inny pit czy mozna to wpisac do pitu 37 z gory dziekuje za pomoc
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    RAFAL2332(2009-02-18)
Reklama