UWAGA!

Dobry czas na remont kuchni

2009-07-06
Aktualizowany 2009-07-10 08:30

Kolejne spotkanie z Atelier-Hoffmann nadal poświęcimy tematyce wakacyjnych remontów w Państwa mieszkaniach. Otwieranie kuchni na pokój, podwieszane sufity oraz chowanie w zabudowę lodówki lub piekarnika to rozwiązania po które najczęściej sięgamy remontując domowe kuchnie. W czasie kryzysu drogie fronty szafek zastępujemy laminatami przypominającymi naturalne drewno.

- Przy planowaniu remontu kuchni partnerem do rozmowy jest zawsze pani domu i to od jej pomysłu na wnętrze zaczynamy kalkulowanie kosztów remontu. Potem szukamy w kalkulacji mądrych oszczędności bo pieniędzy na remonty w tym sezonie wszyscy mają znacznie mniej niż w latach poprzednich – mówi Krzysztof Hoffmann z elbląskiej pracowni Atelier-Hoffmann. I udziela kilku rad w dla remontujących kuchnie. Zacznijmy od sytuacji, w której podjęliśmy decyzję o postawieniu kuchenki gazowej w innym miejscu kuchni.
       - Przepisy i jeszcze raz przepisy. Niestety. Musimy złożyć projekt wykonany przez osobę z uprawnieniami w zakresie projektowania instalacji gazowych i zatwierdzić go w naszym rejonie gazownictwa. Musimy mieć dodatkowo zaświadczenie od kominiarza o sprawności przewodów kominowych i wentylacyjnych. Przesunięcie kuchenki gazowej i ponowne jej podłączenie do sieci może wykonać tylko osoba z uprawnieniami – wyjaśnia przedstawiciel Atelier Hoffmann.
       Coraz częściej także remontujący wybierają rozwiązanie z tzw. wyspą na środku kuchni, gdzie jest kuchenka lub płyta, ale również zlewozmywak. W takiej sytuacji do kuchenki gazowej należy doprowadzić instalację gazową przez strop i posadzkę z pomieszczenia pod wyspą bezpośrednio w rejon płyty gazowej. Powinno się dążyć do umieszczenia zaworu gazowego w miejscu dostępnym, np. wewnątrz sąsiedniej szafki. Potrzebna też będzie instalacja elektryczna (220 V) do zapalnika gazu i do ewentualnego piekarnika jeśli będzie to wersja gazowo-elektryczna). Do kuchenki elektrycznej elektryczną 220 lub 380 V należy przeprowadzić w bruździe gładzi betonowej pod posadzką. Do zlewozmywaka instalację wodno-kanalizacyjną można przeprowadzić z pomieszczenia pod wyspą lub z najbliższego pionu instalacyjnego w specjalnym kanale pod posadzką. Kanał taki należy wykonać na etapie stanu surowego. I na koniec okap. Tu instalację elektryczną trzeba przeprowadzić w suficie do miejsca nad okapem, a odprowadzenie powietrza – specjalnym przewodem wentylacyjnym, prowadzącym od okapu do najbliższego komina z wolnym przewodem wentylacji grawitacyjnej. Przewód wentylacyjny można zabudować fragmentem sufitu podwieszanego. Wtedy przewody elektryczne można również schować w suficie podwieszanym, bez konieczności kucia bruzdy.
       Remontujący liczą teraz każdą złotówkę, co ma też wpływ na ofertę firm produkujących zabudowy i elementy meblowe. Do niedawna preferowanymi materiałami do frontów szafek był fornir naturalny lub lakiery w połysku, czyli rozwiązania raczej drogie. Teraz klienci szukając oszczędności coraz częściej przekonują się do laminatów, tym bardziej, że wiele firm produkujących bardzo rozszerzyło paletę wzorów i podniosło jakość tego materiału.
       Wszystkich nabywców mieszkań w nowych elbląskich inwestycjach m.in. ul. Reja/Żeromskiego, ul. Donimirskich, Studzienna/Stary Rynek zapraszamy po uproszczone pakiety projektowe również dotyczące rozwiązań funkcjonalnych w kuchni lub w układzie kuchnia-salon.
      

 


       Atelier-Hoffmann
       www.atelier-hoffmann.pl
       ul. Janowska 21/41
       82-300 Elbląg
        tel. (055) 232-41-70.
      
      


      
           ---------------------- Reklama -----------------------------

      
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej