UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzieci po Schengen

21 grudnia Polska wchodzi do strefy Schengen. Nadal jednak będą wymagane dokumenty zezwalające na wyjazd dziecka poza granice naszego kraju. Przepisy mają chronić dzieci przed ich niekontrolowanym wywozem za granicę.

W miniony weekend funkcjonariusze lotniczego przejścia granicznego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Krakowie - Balicach nie zezwolili na odlot samolotem czarterowym do kurortu turystycznego w Egipcie 35-letniej mieszkance Krakowa i jej 13-letniemu synowi. Mieszkanka Krakowa własnoręcznie dopisała syna do swojego paszportu. Prokuratura postawiła kobiecie zarzut popełnienia przestępstwa z art. 270 par. 1 kk, za które została ukarana karą grzywny w wysokości 800 złotych. Kobieta straciła również możliwość wyjazdu na zagraniczne wczasy, jej paszport został zabezpieczony jako dowód w sprawie.
     Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendanta Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej:
     Przypominamy, dziecko powinno mieć własny dowód osobisty lub paszport. Wystarczy również wpis danych dziecka do paszportu rodzica, jednak wpis musi zostać dokonany przez organ paszportowy, a nie przez posiadacza paszportu. Nie wolno dopisywać danych dziecka do paszportu samodzielnie, ponieważ taki paszport jest w świetle przepisów prawa traktowany jako przerobiony. Tylko organ paszportowy może dokonać wpisu uprawniającego dziecko do przekroczenia granicy - po stwierdzeniu formalnej zgody obojga rodziców.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • jeżeli chodzi o przejazd dzieci przez granice w strefie Schengen to powinno wystarczyć posiadanie przy sobie starego dowodu osobistego w którym są wpisane dzieci własne, oczywiście wraz z nowym dowodem osobistym do porównania. Zbyt dużo kombinacji a przedewszystkim nasze państwo jak zawsze chce od nas kolejnych opłat nobo jak inaczej przeciez paszport też kosztuje.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Mariusz Górnowicz(2008-02-26)
Reklama