UWAGA!

Garść porad na długi weekend

Przed nami kolejny długi weekend. To czas wzmożonych wyjazdów i błogiego wypoczynku. Powinniśmy jednak pamiętać, że to również czas pracy złodziei. Pozostawione bez opieki mieszkania kuszą przestępców. Nie próżnują oni także w pociągach, wykorzystując nieuwagę pasażerów.

Jak uchronić siebie, swoje mieszkanie i samochód przed zakusami złodziei? Policjanci podają kilka sprawdzonych porad, do których warto się zastosować.
     
     Czujne oko sąsiada
     Aby nie paść ofiarą przestępstwa należy przestrzegać kilku zasad dotyczących zabezpieczenia mieszkania przed wyjazdem na święta.
     - Jeżeli wyjeżdżasz poproś zaprzyjaźnionego sąsiada lub członków rodziny, aby zaopiekowali się twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. otwierając okna na jakiś czas, włączając wieczorem światło - radzą policjanci. - Pamiętajmy o tym, by na wycieraczce oraz w skrzynce na listy nie leżały gazetki reklamowe, ponieważ jest to znak dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Pozamykaj wszystkie okna i drzwi. Jeżeli posiadacie rolety antywłamaniowe, pamiętajcie o ich zamknięciu. Trzeba pamiętać również o tym, by zakręcić zawory z wodą, gazem. Jeżeli jest to możliwe odłączyć bezpieczniki. Jeżeli przechowujecie na balkonie rowery warto je zabezpieczyć w innym pomieszczeniu. Stojący na balkonie rower pod nieobecność lokatorów to zachęta dla złodziei. Gdy po powrocie stwierdzimy, że dokonano włamania do mieszkania - należy natychmiast powiadomić policję i niczego nie dotykać.
     - Pamiętajcie, nikt nie mieszka sam - podkreślają policjanci. - Apelujemy do tych sąsiadów, którzy pozostaną w miejscu zamieszkania. Zwróćcie uwagę na to, co dzieje się wokół was. Jeżeli stwierdziliście, że w klatce schodowej kręcą się obce osoby, lub ktoś próbuje otwierać drzwi sąsiada, który wyjechał na weekend, należy natychmiast dzwonić na policję - numer 997 lub 112.
     
     Jak nie stracić samochodu
     Policjanci radzą także posiadaczom aut.
     - Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych. Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm. Nie zostawiajmy na widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów typu telefon, radio lub wartościową odzież. Schowajcie torby i bagaże do bagażnika. Pamiętajcie, że złodzieje wykorzystują różne metody, by ukraść auto, np. na „stłuczkę" i mają różne sposoby, by zmusić kierowcę do zatrzymania się. Robią to najczęściej w miejscach odludnych, dlatego należy być czujnym.
     
     Bezpieczni w podróży
     I garść porad dla wybierających się w podróż:
     - Podczas podróży innym środkami komunikacji, pamiętajcie o swoim bagażu. Nie pozostawiajcie go bez opieki. Uważajcie na kieszonkowców. Podczas zakupu biletów demonstrowanie zawartości portfela jest niewskazane. Złodzieje obserwują
     podróżnych i wybierają osobę, którą chcą okraść. W przedziale nie zostawiajmy swoich bagaży bez opieki. Uważajmy na natrętnych współpasażerów. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wysiadania i wsiadania oraz w korytarzu pociągu. Jeśli poczujecie, że wokół was robi się tłoczno - wzmóżcie czujność! „Sztuczny tłok" to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama