UWAGA!

Idą święta. Policja radzi co zrobić, by były bezpieczne

 Elbląg, (KMP Elbląg)
(KMP Elbląg)

Czas świąteczny to czas szczególny warto więc zadbać o bezpieczeństwo, swoje, swoich bliskich oraz sąsiadów. Jest to bowiem okres, w którym nie próżnują złodzieje, włamywacze, którzy wtedy właśnie chwytają się różnych metod, aby zdobyć wartościowe przedmioty lub pieniądze. Te ostatnie często są „bezpieczne” zamknięte na klucz mieszkaniach. Policjanci apelują: bądźmy czujni zwracajmy uwagę na szczegóły, jeżeli coś nas zaniepokoi - sprawdźmy, nie bagatelizujmy lub zadzwońmy na Policję pod nr 997.

Aby zobrazować jak działają sprawcy przestępstw warto posłużyć się przykładami z ostatnich tygodni. Działają one na wyobraźnię skuteczniej niż suche ostrzeżenia.
       Wybita szyba w mieszkaniu, do którego dostali się sprawcy zasugerowała, że było to dość głośne wejście. Właściciel mieszkania skierował pytanie do sąsiadów czy czegoś nie słyszeli. Ci z kolei odpowiedzieli, że było słychać hałas i to ich też zaniepokoiło. Zauważyli jednak zaparkowany przed domem samochód i stwierdzili, że skoro właściciele mieszkania są to pewnie coś po prostu spadło i się potłukło… Właściciel mieszkania wraz z żona pojechał tego wieczoru do znajomych… taksówką. Dlatego auto zostało pod blokiem. Wniosek: warto sprawdzać dokładnie coś, co nas zaniepokoi. To bowiem złodzieje zadają sobie trud, aby „upilnować” swoją ofiarę i wiedzą kiedy nie ma jej w mieszkaniu.
       Do innego mieszkania wszedł włamywacz bądź włamywacze otwierając wejściowe drzwi wytrychem. Z mieszkania zginęły kosmetyki, pieniądze, ubrania, a nawet pozostawione w przedpokoju buty. Wszystko to pod obecność właścicieli, którzy w tym czasie… spali. Wniosek: warto zainwestować w skuteczne zabezpieczenia lub zamek, który nie pozwoli na otwarcie drzwi, gdy są zamknięte od środka.
       Przykład z podróży: 28-letni elblążanin został okradziony w pociągu podczas kilkugodzinnej jazdy. Mężczyzna do celu miał ponad 500 kilometrów. Przy sobie posiadał kwotę około 3 tysięcy złotych. Portfel z pieniędzmi schował w spodniach. W czasie podróży zasnął. Gdy się obudził nie miał przy sobie ani portfela ani pieniędzy, a w przedziale nikogo nie było… Wniosek: podróżując nie zabierajmy ze sobą dużych sum pieniędzy. Rozsądniej jest wpłacić je do banku i np. wypłacić po przyjechaniu na miejsce.
       Zwracajmy także uwagę na osoby obce interesujące się np. mieszkaniem sąsiada, pod jego nieobecność. Pamiętajmy, że złodzieje mogą podszywać się pod przedstawicieli różnych zawodów. Jeżeli zauważymy, że w mieszkaniu jest ciemno, a jest uchylone lub otwarte okno powinniśmy się tym zainteresować. Jeżeli podejrzewamy ze dzieje się coś złego dzwońmy na policję pod nr 997.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama