UWAGA!

Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Elbląg, Rys. Grzegorz Konopski
Rys. Grzegorz Konopski

Jednym z ważnych aspektów naszego życia jest możliwość swobodnej komunikacji, jaką daje posiadanie samochodu. Jest on kupowany nie rzadko kosztem wielu wyrzeczeń i poświęceń, dlatego też jego utrata bywa bardzo bolesna i przykra dla właściciela.

Wychodząc więc na przeciw takiemu problemowi poniżej przedstawiamy szereg policyjnych porad utrudniających kradzież pojazdu, czy tylko włamanie do niego:
     - samochód powinien mieć zainstalowany system alarmowy, który m.in. będzie ochraniał kabinę przed włamaniem. Dobrym jego uzupełnieniem są różnego rodzaju blokady mechaniczne, a także posiadanie wyłącznika zapłonu ukrytego w miejscu znanym tylko właścicielowi;
     - jeżeli nie ma możliwości pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym, to do jego zaparkowania należy wybierać miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i uczęszczane. Natomiast w nocy - dobrze oświetlone i w pobliżu okien domów mieszkalnych;
     - istotnym działaniem utrudniającym czerpanie korzyści z kradzieży samochodu jest oznakowanie najważniejszych jego elementów w firmie specjalistycznej, i nie kupowanie części z podejrzanego źródła.
     Parkując samochód nawet na krótką chwilę należy:
     - sprawdzić czy wszystkie okna są domknięte a klapa bagażnika zatrzaśnięta,
     - włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia,
     - bagaże tj. torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku, pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei (dotyczy to też zakupów pozostawianych w aucie przed sklepami). Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika dopiero w miejscu zaparkowania. W ostatnim czasie nasiliły się kradzieże rzeczy z aut, które właściciele poprzez roztargnienie zostawili otwarte.
     Giną głównie torby, dokumenty, cb-radia, odtwarzacze.
     - jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel ten zabieramy ze sobą, a nie chowamy do schowka czy pod fotel,
     - odchodząc od samochodu kluczyki chowamy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w domu w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych). Nigdy też nie pozostawiamy dokumentów samochodu we wnętrzu,
     - parkując na posesji czy w garażu nie otwieramy bramy pozostawiając samochód z kluczykami w stacyjce.
     Podróżując samochodem przede wszystkim nie powinniśmy:
     - pozostawiać torebek, neseserów, plecaków i innych rzeczy wartościowych na fotelu pasażera czy kanapie z tyłu,
     - zabierać autostopowiczów z miejsc podejrzanych, czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
     - zatrzymywać się w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu;
     - pozostawiać auta na postoju bez nadzoru szczególnie, gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby.
     Pamiętaj! Dokładnie rozważ wszelkie próby zatrzymania cię przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać do najbliższej, większej stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Zakazac handlowac częściami zamiennymi na giełdach, wprowadzic Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców. Szwedzi, po wprowadzeniu u siebie CEPiK i po wprowadzeniu zakazu handlu częściami poza sklepami odnotowali spadek kradzieży o ok. 90%. Ten system chcieli nam przekazac za friko ale nasi go nie przyjęli. Ogłosili przetarg i żeby ten system mógł powstac obciążyli kosztami nasze społeczeństwo. Wali tu łapówką na kilometr.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  krzysio(2008-10-09)
 • kupują w Niemczech auto za 100 euraków, w Polsce rozbierają na części. Ile można zarobić na takim aucie????? 4 razy tyle niż wydaliśmy. Jest biznes? Jest, a co panowie z auto szrotów na to?Tak wiem, wiem powiecie że koszty utrzymania są duże, może i tak ale zwraca. się to szybko. Tak więc czysty interes?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  auto szrott(2008-10-12)
Reklama