UWAGA!

Kaloryfer wrogiem alergików

Wiele osób sądzi, że dolegliwości alergiczne kończą się wraz z końcem lata i ustaniem pylenia roślin. Dla wielu osób jednak prawdziwa gehenna zaczyna się wraz z sezonem grzewczym. Wówczas podstawową zasadą staje się nie przegrzewanie domu i wietrzenie pościeli nie tylko w mroźne dni.

W naszych warunkach klimatycznych sezon grzewczy może trwać pół roku, a czasami dłużej. Włączone kaloryfery to dla niewidzialnych gołym okiem małych pajęczaków, czyli roztoczy, których odchody są silnym alergenem jest to dobry okres. Działające kaloryfery emitują ciepło – co sprawia, że roztocza unoszą się po całym mieszkaniu i rozmnażają w szybkim tempie. Jeśli ktoś jest uczulony na roztocza, z pewnością odczuwa mocno rozpoczęcie sezonu grzewczego, czego uciążliwym przejawem jest katar, kichanie i łzawienie.
      
       Umyj kaloryfer
       Na kaloryferze zbiera się spora ilość kurzu, który zawiera m.in. roztocza, naskórek i sierść zwierząt, szczątki owadów, pyły materiałów budowlanych i inne substancje uczulające.
       Często zapomina się o jego czyszczeniu, bo ścieranie kurzu z kaloryfera wymaga dużo czasu i cierpliwości. Niektórzy radzą sobie z problemem obwiązując nóż wilgotną szmatką i wkładając go między żebra kaloryfera, inni korzystają z urządzeń parowych, które dodatkowo dezynfekują nawierzchnię.
      
       Przykręć temperaturę
       Niestety większość ludzi kieruje się zasadą: im cieplej w domu, tym lepiej dla zdrowia. Wysoka temperatura w pomieszczeniach jednak na pewno sprawi, że roztocza oraz inne alergeny kurzu domowego, będą za sprawą ciepła swobodnie fruwać po mieszkaniu, skutecznie się namnażając. Dla uczulonych na roztocza oznacza to: napady kichania, łzawienie oczu, katar, duszności, problemy ze snem i uczucie zmęczenia. Dlatego należy ograniczyć unoszenie się w mieszkaniu kurzu przykręcając kaloryfer. W pomieszczeniach najlepiej utrzymać średnią temperaturę – ok. 20 - 21 stopni C, w której roztocza nie rozwijają się w zastraszającym tempie.
      
       Powietrze w mieszkaniu
       Niestety włączony kaloryfer wpływa na pogorszenie się jakości powietrza w mieszkaniu. Dlatego w sezonie grzewczym alergik powinien zadbać o regularne wietrzenie domu i dopływ świeżego, zimnego powietrza. Od niedawna na rynku dostępne są urządzenia posiadające funkcję oczyszczania powietrza, które przyciągają i zatrzymują drobinki kurzu. Można też zakupić jonizator lub oczyszczacz powietrza, który posiada np. wodne systemy filtrowania.
      
       Co jeszcze można zrobić?
       Przed sezonem grzewczym warto pomyśleć nad ociepleniem ścian zewnętrznych domu, dzięki czemu będzie „trzyma ” ciepło, co oznacza mniejszą potrzebę korzystania z kaloryfera. Można też usunąć zasuszone lub sztuczne kwiaty, na których zbiera się kurz oraz zasłony, które można zastąpić pionowymi żaluzjami.
      
źródło: Anna Włoszek, cykl „Wszystko, co chcecie wiedzieć o alergii”, oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama