UWAGA!

Koronawirus: Jak chronić dzieci?

 Elbląg, Koronawirus: Jak chronić dzieci?
fot. Pixabay

UNICEF, WHO i Czerwony Krzyż opublikowały nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Obejmują także zalecenia dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.

W przypadku zamknięcia szkoły, wytyczne zawierają zalecenia mające na celu złagodzenie ewentualnego negatywnego wpływu na naukę i samopoczucie dzieci. Oznacza to, że należy wdrożyć plan zapewniający ciągłość edukacji. Można m.in. rozważyć możliwość nauki zdalnej przez platformy internetowe czy emisję treści edukacyjnych w radiu. Plany te powinny również obejmować niezbędne kroki w celu bezpiecznego ponownego otwarcia szkoły. UNICEF zaleca, aby czas spędzony w domu z powodu zamknięcia szkoły nie był czasem porzucenia nauki i przymusowych wakacji, a został wykorzystany na realizację programu szkolnego i nadrabiania ewentualnych zaległości w nauce.

Tam, gdzie szkoła pozostaje otwarta, należy zapewnić dostęp do informacji oraz ochronę dla dzieci i ich rodzin. Organizacje zalecają, aby:

- zapewnić dzieciom informację o tym, jak chronić się przed wirusem;

- promować dobre praktyki higieniczne i zapewnić materiały higieniczne;

- sprzątać i dezynfekować budynki szkolne, zwłaszcza toalety oraz sanitariaty;

- usprawnić wentylację i prawidłowy przepływ powietrza w szkołach.

Wytyczne trzech organizacji są właściwe nie tylko dla krajów, w których zostały potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Uczniowie, którzy dowiedzą się o metodach prewencji i kontroli rozprzestrzeniania się wirusa, są bardziej świadomi i mogą przekazać informacje swojej rodzinie, przyjaciołom oraz społeczności lokalnej.

Przykładowo, zalecenia dotyczące ochrony uczniów i szkół wdrożone w Gwinei, Liberii i Sierra Leone podczas epidemii eboli w latach 2014-2016 pomogły w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

UNICEF zachęca szkoły, aby – niezależnie od tego, czy są otwarte czy zamknięte – zapewniły uczniom pełne wsparcie. Szkoły powinny dostarczyć informacji o dobrych praktykach higienicznych, ułatwić wsparcie psychologiczne, zwalczać dyskryminację i zachęcać uczniów do życzliwości oraz unikania stereotypów w rozmowach o wirusie.

Wytyczne zawierają także wskazówki dla rodziców, opiekunów, dzieci i uczniów. Należy:

- monitorować stan zdrowia dzieci i nie posyłać ich do szkół, jeśli są chore;

- zachęcać dzieci do zadawania pytań i wyrażania swoich obaw;

- kichać i kaszleć zasłaniając usta chusteczką lub łokciem, aby uniknąć dotykania twarzy, oczu, ust i nosa.

dr Monika Kacprzak, rzecznik prasowy UNICEF Polska

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Niby dzieci powinny byc w domu, a widać jak biegają po podwórku, czy miasto może sie tym zając ? Mają straż miejską więc niech coś zrobią w tym kierunku.
 • A co robią władze miejscowe ? Dlaczego nie ma na ten temat żadnych informacji ?
 • Masowa histeria z powodzeniem i bezczelnie napędzana przez media. Umierają ludzie i tak przewlekle chorzy z już fatalnym stanem zdrowia. Ludzie też lemingi niepotrzebne zapasy robią i wczoraj papieru toaletowego nigdzie nke dostałem gdzie byłem. Kończy mi się jedyna rolka i czym mam sobie podcierać? Ręką?
 • Phaliaki rhobaki zasługują na epidemię. Ludzie po raz pierwszy w historii zaczęli myć swoje obshane łapska, może siłą rozpędu nauczą się jeszcze używać mydła do mycia, a nie tylko opłukiwać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Elbinger '52(2020-03-12)
 • Gówniaki tak miały siedzieć w domu, że już 2 razy widziałem chlejących smarkaczy dzisiaj przed 11, raz na pogorzelisku po składzie tarcicy przy kanale, a drugi za kanałem obok przystanku 14.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  zniemaczony(2020-03-12)
 • Sama jestem w gronie tych, ktorzy najchętniej zamkneliby się w jakimś bunkrze. Siedze w domu z dziecmi robię dobra mine do złej gry. Przyznam ze takie komentarze choc trochę dodają mi nadziei ze ten horror w koncu sie skończy. Tylko jak...
 • Wysłać całą gówniarzerię na roboty ziemne żeby się nie nudzili. Niech kopią rowy na Żuławach albo groby na Dębicy. Czemu mieli by się nudzić lub chlać na mieście. Może się nauczą czegosć. Nas też na wykopki wysyłali i nic do gadania nie mieliśmy. A jak się koleżanki obracało na stogach siania przy Nowym Dworze. Kto ma wiedzieć ten wie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  5
  Wykopki latem '57(2020-03-12)
 • Jest potwierdzone że kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu ma korona wirusa. Czemu o tym nic nie ma?
 • wykupcie jeszcze więcej rzeczy zeby było pusto w sklepach. .. przez takich jak wy jest ta cala panika. ..
 • to te stare dziady mohery wykupują które i tak tego nie przezyją jak juz sie zarażą
 • Szkoły, teatry i kina w całym kraju pozamykane a mszy św. będzie w kościołach jeszcze więcej. Ma to sens? Przecież większość parafian to zazwyczaj osoby starsze, które są narażone dużo bardziej na koronawirusa. Czy nie lepiej zamknąć również kościoły? Pomodlić się można również w domu jak ktoś czuję taką potrzebę. Hashtagi: #panstwokatolickie,#wiaranajwazniejsza
 • @mieszkaniecc - Mszy jest więcej aby rozrzedzić ilość osób na jednej mszy. Jednak uważam, że na ten czas wszelkie świątynie powinny być zamknięte. Hashtagi: #folding@home,#dreamlab
Reklama