UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kupujemy drzewa i krzewy

Elbląg, Kupujemy drzewa i krzewy
(fot. Damian Matwiejczyk)

Drzewa i krzewy możemy sadzić zarówno jesienią, jak i wczesną wiosną. Wiosenne sadzenie powinno być zakończone do końca kwietnia.

Każda pora roku ma swoje wady i zalety. Drzewa sadzone jesienią często zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą i wiosną tym samym wcześniej zaczynają wegetację. Sadzone jednak zbyt późno, tuż przed zamarznięciem gleby, w przypadku wystąpienia silnych mrozów (jak podczas tegorocznej zimy) często, niestety, przemarzają. Z tego też powodu działkowcy lub użytkownicy ogrodów przydomowych wybierają raczej wiosenny termin sadzenia. Sadzenie wiosenne daje najlepsze wyniki, gdy wykonane jest wcześnie, przed rozwinięciem liści. Sadzenie opóźnione, kiedy liście zaczną się już rozwijać, powoduje że drzewka przyjmują się gorzej, częściej zasychają i chorują.
     Większość poradników odradza kupowanie roślin u przypadkowych handlowców. My postanowiliśmy poprosiliśmy o pomoc Leona Budzisiaka - eksperta w sprawach ogrodów, dyrektora Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej - który podpowiedział nam kilka istotnych wskazówek.
     - Dziś materiał roślinny można nabyć w różnoraki sposób np. za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej lub osobiście w szkółce czyli bezpośrednio u producenta, albo w innych punktach handlujących tego typu materiałem - mówi Leon Budzisiak. - Bez względu na to, czy jest to duży supermarket, centrum ogrodnicze czy mały punkt sprzedaży, mamy tu możliwość osobistego oglądu kupowanego materiału roślinnego. Natomiast przy sprzedaży wysyłkowej jesteśmy pozbawieni tej możliwości i musimy się zdać całkowicie na solidność dostawcy, a tu istnieje duża doza przypadku.
     Kupując samodzielnie, musimy zwracać uwagę na zdrowotność materiału; czy nie ma oznak uszkodzeń mechanicznych, porażeń chorobowych, czy materiał nie ma różnego rodzaju owadów lub ich form przetrwalnikowych. Musimy również zwracać uwagę na stan fizyczny rośliny, tj. ilość i jakość pędów, formę tych pędów, system korzeniowy, czy nie jest przesuszony. Na przykład krzewy ze słabymi pędami i korzeniami skupionymi tylko po jednej stronie są wadliwe i należy ich unikać.
     Uważam, że najlepsza formą zakupu jest kupowanie bezpośrednio u producenta w dużej szkółce z wieloletnią tradycją, gdyż zawsze można jeszcze zdobyć - poza poszukiwaną rośliną - dodatkową wiedzę ogrodniczą, niekiedy niemal tajemną, sekrety danego producenta, a to zawsze jest bardzo cenne.
     
AK-M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama