UWAGA!

Kwiaty wiosny dla zdrowia i urody (2)

Elbląg, Kwiaty wiosny dla zdrowia i urody (2)
(fot. Leksykon Przyrodniczy. Zioła i owoce leśne, Warszawa 1996_

Widzimy je na każdym kroku, kiedy wybierzemy się na spacer poza miasto, do Bażantarni lub na działkę, gdzie niekiedy denerwują nas jako zielsko. Nasze prababki według domowych receptur przygotowywały z nich napary, toniki i syropy. Obecnie także przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny przychylnym okiem spogląda na fiołki polne, stokrotki i żółte mlecze.

Sposobów wykorzystania zapomnianych w kuchni smaków roślin leczniczych, często kojarzonych współcześnie bardziej z zielskiem niż z cudownym eliksirem zdrowia i młodości, jest wiele. Do wykorzystania nadają się szczególnie młode listki, łodyżki i kwiatki, które zbierać należy z dala od zatrutych spalinami poboczy ruchliwych dróg. Do zerwania wybieramy roślinki zdrowe, o niezdeformowanych i zbyt wybujałych pędach, co mogłoby świadczyć o znajdujących się w ziemi nawozach sztucznych, które przenikają z wodami gruntowymi z pól uprawnych.
     
     Stokrotka polna
     Wygląd: Trwała roślina zielna. Prawie naga, ciemnozielona łodyga prosto wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziona. Liście skrętoległe, mocne, łysiejące. Koszyczki pojedynczo na końcach łodygi lub na gałęzi bocznej, do 6 cm szerokości, zwracające uwagę wielkością, u nasady z kielichowatą okrywą z dachówkowato ułożonych, ciemniejszych na brzegu łusek. Na brzegu koszyczka przeważnie 20 białych języczkowatych, na szczycie trójzębnych kwiatów żeńskich do 2 cm długości. W centrum koszyczka liczne, ostro pachnące, obupłciowe, złotożółte kwiaty rurkowate. Siedlisko: Masowo występuje na łąkach, na nasypach kolejowych i podobnych siedliskach. Rozmieszczenie: prawie w całej Europie. Okres kwitnienia: Od maja do października. Zastosowanie: Pędy w młodym stanie mogą być spożywane jako sałata albo, wraz z innymi ziołami, przyrządzane tak jak szpinak. Koszyczki mogą być stosowane tak, jak koszyczki rumianku, ale działanie ich jest słabsze.
     Przepis na tonik z kwiatków stokrotki lub bratka
     Zaparzyć 2 garści kwiatów stokrotki lub bratka w szklance wody. Ostudzić. Dodać łyżeczkę soku z cytryny. Przelać do butelki i przechowywać w lodówce.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama