UWAGA!

Kwiaty wiosny dla zdrowia i urody (3)

Elbląg, Kwiaty wiosny dla zdrowia i urody (3)
(fot. Leksykon Przyrodniczy. Zioła i owoce leśne, Warszawa 1996)

Widzimy je na każdym kroku, kiedy wybierzemy się na spacer poza miasto, do Bażantarni lub na działkę, gdzie niekiedy denerwują nas jako zielsko. Nasze prababki według domowych receptur przygotowywały z nich napary, toniki i syropy. Obecnie także przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny przychylnym okiem spogląda na fiołki polne, stokrotki i żółte mlecze.

Sposobów wykorzystania zapomnianych w kuchni smaków roślin leczniczych, często kojarzonych współcześnie bardziej z zielskiem niż z cudownym eliksirem zdrowia i młodości, jest wiele. Do wykorzystania nadają się szczególnie młode listki, łodyżki i kwiatki, które zbierać należy z dala od zatrutych spalinami poboczy ruchliwych dróg. Do zerwania wybieramy roślinki zdrowe, o niezdeformowanych i zbyt wybujałych pędach, co mogłoby świadczyć o znajdujących się w ziemi nawozach sztucznych, które przenikają z wodami gruntowymi z pól uprawnych.
     
     Babka lancetowata
     Wygląd: Roślina trwała, bardzo zmienna, do 50 cm wysokości, z przyziemną rozetką liści i mocnym włóknistym korzeniem. Liście, skierowane skośnie w górę, są lancetowate, stopniowo przechodzące w szeroki ogonek, u nasady wełnisto owłosiony. Blaszka liściowa z 3-7 równoległymi nerwami, naga albo przylegająco owłosiona. Z pachwin liści wyrastają prosto wzniesione, bezlistne, 5-bruzdkowe, przylegająco owłosione łodygi kwiatonośne, znacznie większe od liści. Niepozorne kwiaty zebrane w kuliste lub krótko walcowate, gęste, szczytowe kłosy, rozkwitające partiami od dołu ku górze. Nagie, brunatne przysadki długo zaostrzone z suchym błoniastym brzegiem, u nasady białawe. Kielich suchy i błoniasty, 4-krotny, ale 3-dzielny. Biaława korona kwiatu, do 3 mm długości, z nagą rurką. Cztery białawe nitki pręcików z żółtymi pylnikami są nawet trzykrotnie dłuższe niż korona. Siedlisko: Często na łąkach, trawnikach, wysypiskach i przydrożach. Rozmieszczenie: cała Europa. Okres kwitnienia: Od maja do września. Zastosowanie: Młode, zebrane przed kwitnieniem, nieco gorzkawo śluzowate liście, po gruntownym umyciu i usunięciu łykowatych nerwów są używane na surowo jako sałata, do potraw z twarogu, albo gotowane jako jarzyna i dodatek do zup ziołowych. Wyciśnięty ze świeżych liści tzw. „sok babkowy” jest używany jako środek przeciwko kaszlowi.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Cyt. : "Nasze prababki według domowych receptur przygotowywały z nich napary, toniki i syropy. .. ". .. Nie tylko prababki, ale babcie, mamusie, żony i inne czarownice :) Ale aby to zrozumieć trzeba świadomie wyjść poza obszar reklamy leków i paraleków typu "maść na wszystko" :P
Reklama