UWAGA!

Mandat za wycieraczką to jednak mandat

W omawianej ostatnio przez nas sprawie mandatów umieszczanych za wycieraczką Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się ostatecznie w sposób dla kierowców, niestety, niekorzystny.

Pod koniec grudnia zapadł precedensowy wyrok w tej sprawie. Gwoli przypomnienia, wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny wypowiedział się w tej kwestii, uznając, że mandat wkładany za wycieraczkę samochodu nie może stanowić podstawy egzekucji. Niestety, w łonie tego samego Sądu zapadały także odmienne orzeczenia.
     Aby uregulować tę sytuację, sprawą zajął się NSA. W ocenie NSA władze lokalne mają prawo pobierać opłaty za parkowanie i wszcząć egzekucje bez wydawania decyzji administracyjnej, które to uprawnienia wynikają wprost z Ustawy prawo o ruchu drogowym.
     Jak tylko zostanie upublicznione uzasadnienie tego orzeczenia, niezwłoczne pośpieszymy z jego omówieniem.
     
Artur Zych CPF - Krislex
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zastanawia mnie co będzie w przypadku, gdy ktoś wyjmie ten mandat, albo zostanie on niestarannie włożony za wycieraczkę i zwieje go wiatr lub zmyje deszcz? własciciel pojazdu się nie dowie o nałożonej karze
 • to teraz można każdemu włożyć mandat za wycieraczkę i niech się tłumaczy
 • Mogą pocałować w dupę kierowcę mimo informacji NSA - wystarczy że kierowca poda do Sądu Grodzkiego np. Straż Miejską informując o powiadomieniu przestępstwa czyli nie dopiełnienie obowiązków służbowych w postaci nie dostarczenia mandatu lub upomnienia zgodnymi z pełnionymi obowiązkami czyli krótko nie ma nigdzie ustawy która rególowałaby włożenie mandatu za ,,wycieraczkę" a dlaczego nie za zderzak albo wbicie na ,,antenę" kpina ten cały NSA informacja niezgodne ale bez wyłumaczenia regół prawnych ,,wkładania za wycieraczkę"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hujnsa(2006-01-22)
 • to jest raczej próba ratowania lokalnych budżetów, niż wykładnia prawa. Zamiast tworzyć buble prawne i poźniej je łataćtakimi wyrokami to lepiej towrzyć dobr prawo!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  koźlak(2006-01-23)
 • hujnsa- opłata parkingowa nie jest mandatem, i parkingowi nie mają uprawnień do ich nakładania. Jest to opłata dodatkowa za brak opłaty parkingowej p-arkującego na oznakowanym płatnym parkingu i nie musza ci niczego udowadniać że ci włożyli kwitek za wycieraczkę czy za zderzak, to ty parkując w tym miejscu masz obowiazek uiścić opłatę, nie robiąc tego musisz liczyć się z konsekwencją w postaci tego bonusu ( podobnie jak w MZK kara za brak biletu). Parkuj dalej bez opłaty to sie zdziwisz jak nawet po paru latach zawita smutas i " cmoknie cię w dupę" a rczej w portfel, bo parkingowi pewnie twój dług z odsetkami sprzedadzą tzw> windykatorom a tym panom sie nie odmawia i nie licz na przedawnienietego długu.
 • Bzdura mieszkałem jakiś czas w Berlinie jak miałem coś za wycieraczką to tego nie ruszałem. Nie mam takiego obowiązku i tak samo kiedyś wyleci. Adwokat pouczył mnie, że policja nie może ukarać mnie bo nie wiadomo kto jeździl moim samochodem ja może żona albo brat lub kolega. Mam prawo nie pamiętać co było 5 dni temu.
 • Panu Arturowi pomylił się mandat wystawiany przez policję z opłata administracyjną za brak opłaty parkingowej.
 • moim zdaniem mandat za wycieraczka jest niewany - poniewarz - bez podpisu kierowcy samochodu nie jest on wazny :) a wiec przykro mi panowie w zoltych kamizelka nic nam niemozecie zrobic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2006-01-29)
 • dostalamm mandat za zle parkowanie. .. .. dziwne skoro nie bylo zadnego zakazu ani nie jest to miejsce jakies niebezpieczne czy cos w tym stylu. .. .zostal zostawiony za wycieraczka ignoruje to poniewaz: nie bylo mnie gdy byl wystawiany i sie nie zgodzilam na to. .. , po za tym ucze sie i nie mam zadnych dochodow by zaplacic za niego i moim zdaniem to tptalna bzduraaaaa!!! i jestem wsciekla, co moga mi zrobic??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca :-)(2008-01-30)
 • jestem za tym, aby takie mandaty czy dodatkowe opłaty nie były ważne, lecz muszę Was zmartwić gdyż jako kierowcy słabo znacie przepisy o ruchu drogowym :( w którym jest napisane iż macie obowiązek podać pełne dane osobie która w danym czasie prowadziła pojazd, i w taki sposób albo Ty albo inna osoba i tak będzie ukarana :( nawet jeśli wymyślicie historyjkę że za szybą nic nie była. Sorki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ukarany(2009-07-16)
Reklama