UWAGA!

Miało być za darmo, jest kara

Elbląg, Miało być za darmo, jest kara
Fot. AD.

Prezes UOKiK uznała, że spółka Eller Service z Gdańska będąca właścicielem portalu pobieraczek.pl, reklamując możliwość pobierania plików przez 10 dni za darmo, wprowadziła internautów w błąd, dlatego nałożyła na nią karę finansową w wysokości 239 140 zł i nakazała natychmiastową zmianę praktyki.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała właśnie decyzję, w której zakwestionowała praktyki portalu pobieraczek.pl, umożliwiającego pobieranie różnych plików. Postępowanie przeciwko właścicielom serwisu – spółce Eller Service z Gdańska – zostało wszczęte w październiku 2009 roku po licznych skargach konsumentów, którzy skorzystali z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: „10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni”.
       Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania, wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki, musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu. W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie, jak sugerowały hasła reklamowe, dopiero po 10 dniach.
       Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. W związku z tym konsumenci mogli zdecydować się na usługę, czego nie zrobiliby, gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd.
       Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł. Spółka musi zmienić zakwestionowany sposób informowania o usługach oraz publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treść decyzji. Ponadto, zdaniem UOKiK, by skutecznie w tym wypadku chronić konsumentów, niezbędne było nadanie niektórym punktom decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że spółka musi zmienić praktykę oraz poinformować o tym konsumentów zaraz po otrzymaniu decyzji, nawet jeśli skorzysta z drogi odwoławczej.
      
       Każdy poszkodowany przez portal konsument będzie mógł dochodzić swoich praw indywidualnie. Decyzja Prezes UOKiK nakazuje przedsiębiorcy zmianę praktyki niezgodnej z prawem, nie rozwiąże natomiast automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem. Jednak w przypadku kłopotów z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość pomocy należy szukać u miejskich (ul. Łączności 1, tel. 55 239 34 56) lub powiatowych rzeczników konsumentów (ul. Saperów 14a, tel. 55 239 49 27). Porad udziela też Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod bezpłatnym numerem 0 800 800 008 (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17).
       Ponadto każdy konsument, który został wprowadzony w błąd może skorzystać z dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. W takim przypadku to przedsiębiorca musi udowodnić, że udzielił jasnej i rzetelnej informacji. Zgodnie z prawem, każdy konsument będzie mógł zażądać od przedsiębiorcy: zaniechania praktyki, usunięcia jej skutków oraz naprawienia wyrządzonej szkody – w szczególności żądania unieważnienia umowy.
      
       Źródło: UOKiK
      
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • jak można tak niszczyć rodzimą przedsiębiorczość; D
 • florek Zaś na naszej klasie są fikcyjne osoby ( niby oficjalne nazwiska, ze zdjeciem żciągnietym z netu ), ktorzy rozsyłają linki do rzekomo darmowych portali, na ktorych są rzekomo darmowe pliki _muzyka, filmy, gry itp. do pobrania. Nie korzystajcie z tych linkow, zawierajacych treśc :"Rewelacyjna okazja, tylko teraz ! Masz tu darrmowy link, na ktorym są darmowe pliki do pobrania (. .. ) " itp. podobnej tresci wiadomosci. Pewnie wiekszośc z nas dostała dziwnej treści wiadomosci od nieznanych osob z zaproszeniem do "darmowego "pobrania pliku korzystając z oferowanego linku " calkowicie za darmo " Proceder ma miejsce w okolicach swiąt, prypuszczam, ze znów się pojawią przed 1 maja lub dniem dziecka. .Calkowicie za darmo mizemy sobie w ten sposób nieświadomie ściagnąc wirusy, trojany. Prawda jest taka, ze pod tymi linkami i plikami do pobrania, kryja sie wirusy lub jest to próba wyłudzenia naszych danych personalnych z portalu naszaklasa. pl Administrator portalu o tym wie i nic nie robi. Pisaly o tym pisma KOMPUTER SWIAT, PC WORLD i inne pisma komputerowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-04-07)
 • A wielki znawca Florek wszędzie i na każdy temat musi się wypowiedzieć. .. .najpierw przeczytałbyś to co piszesz i przynajmniej poprawił bo nawet dyslektyk sprawdza co pisze. Wiem wiem zaraz powiesz że jesteś niepełnosprawny. Śmiech na sali. Fakt nie każdy niepełnosprawny na P w orzeczeniu.
 • florek dobrze napisałeś ale najlepiej zrezygnować z naszej-klasy
 • W końcu wzieli się za Pobieraczka
 • Wiem że to oszustwo, ja też tam się zalogowałam i grożą mi sądem i komornikiem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oszukana(2010-04-07)
 • florek Do -poszkodowana -idzielam ci darmowej porady prawnek /W przeciwieństwie do opisanego portalu, ja za poradę nie wezme od Ciebie nic. Tyko zajzyj tu i przeczytaj. PORADA: Skopiuj i wydrukuj informacje podana na portELu i mozesz zagrać na nosie komornikowi. A propos komornikow, to zlodzieje, ktorzy kradna, bo im prawo na to pozwala.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-04-07)
 • Głupich nie sieją, sami się rodzą.
 • Podawali prawdziwy adres :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  hehehe(2010-04-08)
 • pobieraczek :) - tylko życzyć by się po tej karze już nie podnieśli
Reklama