UWAGA!

Można negocjować

- Od kupna mieszkania [komunalnego] nie minęło 5 lat, a ja chciałabym spieniężyć je, aby opłacać pobyt mamy w zakładzie - prosi o poradę jedna z Czytelniczek portElu.

Moi rodzice są od niedawna właścicielami mieszkania komunalnego. Niestety obecnie stan zdrowia mamy na tyle się pogorszył, że musi przebywać w zakładzie opieki lekarskiej, który jest płatny (ok. 1.500 zł miesięcznie). Tato mieszka ze mną, gdyż też ma kłopoty ze zdrowiem i nie może mieszkać sam. Od kupna mieszkania nie minęło 5 lat, a ja chciałabym (jako pełnomocnik rodziców) spieniężyć je, aby opłacać pobyt mamy w zakładzie. Proszę o udzielenie mi porady i z góry bardzo dziękuję. Małgosia.
     
     To, że należy zapłacić podatek dochodowy przy sprzedaży mieszkania, jeżeli nie przeznaczy Pani uzyskanej kwoty na cele mieszkaniowe - to jedno. Natomiast musi się Pani skontaktować z odpowiednimi służbami Urzędu Miejskiego w sprawie ewentualnego zwrotu naliczonej bonifikaty. Jeżeli rodzice kupili mieszkanie z bonifikatą udzieloną przez prezydenta, Urząd może żądać jej zwrotu przy sprzedaży przed upływem pięciu lat. Podkreślam może, a nie musi, więc na pewno w Pani sytuacji można przynajmniej negocjować w tej sprawie.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama