UWAGA!

Można się dogadać

Jeżeli nie uznano złożonej przez ciebie reklamacji obuwia, mebli, sprzętu RTV lub AGD czy zabawek, nie musisz iść od razu do sądu. Możesz spróbować załatwić sprawę polubownie. Pomoże w tym Inspekcji Handlowa, której jednym z ustawowych zadań jest podejmowanie mediacji w celu ochrony interesów i praw konsumentów.

Postępowanie mediacyjne prowadzone jest w celu polubownego zakończenia sporu cywilno-prawnego między konsumentem a przedsiębiorcą. Podejmowane jest na wniosek konsumenta lub z urzędu, gdy wymaga tego ochrona konsumenta.
     - W toku postępowania mediacyjnego, przedsiębiorcy przedstawiane są roszczenia konsumenta, przepisy mające zastosowanie w sprawie oraz propozycja polubownego zakończenia sporu – wyjaśnia Radosław Rzepecki z elbląskiej Delegatury Inspekcji Handlowej. - Niestety, mediacja nie może być przeprowadzona, gdy przedsiębiorca nie wyrazi zgody na polubowne zakończenie sprawy.
     - W przypadku gdy postępowanie mediacyjne nie zakończy się polubownie, konsumentowi pozostaje możliwość dochodzenia swych roszczeń przed Polubownym Sądem Konsumenckim, jeżeli przedsiębiorca wyrazi na to zgodę lub z powództwa cywilnego przed sądem powszechnym - dodaje.
     Inspekcja Handlowa nie posiada środków przymusu pozwalających na wyegzekwowanie od przedsiębiorców zachowania zgodnego z roszczeniami konsumentów.
     Pomimo tego, do połowy kwietnia 2008 r. na 70 wniosków o mediacje złożonych przez konsumentów w ok. 60 proc. spraw przedsiębiorcy zmienili stanowisko na korzyść konsumenta. Postępowanie to trwa 2 - 3 tygodnie i jest bezpłatne.
     Osoby zainteresowane tą formą postępowania mogą zgłaszać się osobiście do siedziby Inspekcji Handlowej w Elblągu ul. Hetmańska 31 tel. 055 641-78-80.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama