UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Na majówce zagraj w boule

Majówkowy relaks na świeżym powietrzu, połączony z rywalizacją i zabawą koordynującą sprawność ruchową tak jak boule, to świetna okazja na wspólne spędzenie czasu dla graczy w każdym wieku. Inna nazwa tej francuskiej gry to pétanque. Jej zasady są bardzo proste.

Zestawy z kulami można nabyć obecnie bez problemu w marketach, sklepach turystycznych czy wędkarskich. Gra jest prosta i mogą w nią grać właściwie wszystkie pokolenia.
      
       Zasady
      
Rozgrywka odbywa się na pozbawionym trawy placu lub na utwardzonym piasku, o minimalnych wymiarach dla gry turniejowej 15×4 m. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu stalowymi kulami (z fr. boule – znaczy kula) o średnicy od 70,5 do 80 mm (ciężar od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy od 25 do 35 mm nazywanej „cochonnet”, co w języku francuskim znaczy „prosiaczek, świnka”.
       Partię rozgrywa się w jednym z trzech możliwych składów:
       Single – czyli jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po trzy bule
       Dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma trzy bule
       Triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma trzy bule.
       Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Jedna rozgrywka to okres od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce każdy gracz stara się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić punktujące, czyli stojące najbliżej świnki bule przeciwnika. Rzuca zawsze zawodnik drużyny, której kula aktualnie nie punktuje (nie znajduje się najbliżej świnki). Po wyrzuceniu wszystkich kul gracze podliczają punkty: zdobywa je tylko zwycięzca rozgrywki, którego kula stoi najbliżej świnki – otrzymuje on punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki – bliżej niż najbliższa śwince bula przeciwnika. Przy czym najniższy możliwy wynik rozgrywki to 1 pkt., bądź 0 w przypadku remisu. Wynik najwyższy w przypadku gry drużynowej to 6 pkt., a przy singlach – 3 pkt. Zwycięzca rysuje nowe kółko w miejscu, gdzie była świnka, po czym rozpoczyna następną rozgrywkę. Partię wygrywa osoba bądź zespół, który osiągnął jako pierwszy 13 punktów.
      
       Z historii
      
Nazwa Pétanque wywodzi się z prowansalskich słów „ped tanco” (fr. pieds tanqués) oznaczających określenie „stopy razem”. Wiąże się to bezpośrednio z koniecznością trzymania przez gracza podczas rzutu obu stóp wewnątrz wcześniej nakreślonego na placu niewielkiego koła. Gra wywodzi się z uprawianej przez rzymskich legionistów gry w kule, która rozpowszechniła się w całym basenie Morza Śródziemnego. Pierwsze boule były robione z drewna i obijane zewsząd gwoździami. W 1930 roku przyjęto definitywnie użycie buli ze stali, a w 1958 roku w Marsylii powstała Międzynarodowa Federacja Pétanque i Gry Prowansalskiej. Pierwsze mistrzostwa świata w boule odbyły się w 2004 r. w Grenoble. Wzięły w nich udział drużyny z 53 krajów świata.
       Polska Federacja Pétanque powstała we Wrocławiu, gdzie w 1999 r. rozegrano pierwsze mistrzostwa tego miasta w boule. Osoby zainteresowane rywalizacją profesjonalną i organizowanymi przez federację polską zawodami bieżące informacje znajdą na stronie internetowej organizacji pod adresem petanque.pl.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama