UWAGA!

Na pięterku

2004-07-02
14:00

Rozbudowałam piętro domku tworząc samodzielne mieszkanie, aczkolwiek ze wspólnym wejściem. Chciałabym kupić od rodziców to mieszkanie.

Mieszkam z rodzicami w domku jednorodzinnym. Obecnie rozbudowałam piętro domku tworząc samodzielne mieszkanie, aczkolwiek ze wspólnym wejściem. Chciałabym kupić od rodziców to mieszkanie. Jest na razie w stanie surowym. Proszę o podpowiedź, jakie dokumenty musze mieć, aby to zrobić i jakie poniosę koszty (wycena wartości mieszkania, umowa kupna-sprzedaży). Z góry dziękuję za odpowiedź.
     
     Przy zakupie nieruchomości koszty podstawowe stanowią: podatek od umowy cywilnoprawnej (2 proc. wartości nabywanej nieruchomości podanej w akcie notarialnym),- opłata notarialna (zależna od wartości). Najlepiej udać się do notariusza, który wyliczy dokładnie wszystkie koszty. Do sporządzenia aktu notarialnego nie jest potrzebne dokonywanie wyceny nieruchomości - strony umawiają się co do ceny sprzedaży i zakupu. Wycena może (ale nie musi) być potrzebna w przypadku ubiegania się o kredyt na zakup nieruchomości. Jednakże należy pamiętać, że urząd skarbowy ma prawo zweryfikować cenę nabycia podaną w akcie notarialnym według aktualnych cen rynkowych (szczególnie w przypadku rażącego pomniejszenia wartości w celu obniżenia należnego podatku od umowy cywilnoprawnej). W sprawie niezbędnych dokumentów i ustalenia najkorzystniejszej formy nabycia (np. udziału w całości miast geodezyjnego wydzielania i nabywania odrębnej części) najlepiej od razu skontaktować się z notariuszem, u którego będzie Pani zawierać akt notarialny. Notariusz nie pobiera opłat za udzielanie takich informacji. Na pewno niezbędny będzie aktualny wypis z księgi wieczystej, wypis z ewidencji gruntów, przydatne też może być pozwolenie budowlane na rozbudowę i odbiór.
     
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama