UWAGA!

Nie dajmy się oszukać

Pod pozorem badań profilaktycznych, wywiadu środowiskowego, a nawet wymiany drzwi lub okien oszuści odwiedzają nasze mieszkania i próbują zwyczajnie nas „nabrać” - by wyłudzić pieniądze lub je po prostu ukraść. Za oszustwo Kodeks Karny przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Dwie młode kobiety podające się za pracowników ośrodka pomocy okradły niedawno starsze małżeństwo, które wpuściło je do swojego mieszkania. Kobiety weszły pod pozorem przeprowadzania spisu, jednak sposobów, do których posuwają się tego typu oszustki jest bardzo dużo. Często wśród nich przewijają się „badania profilaktyczne” kręgosłupa. Oczywiście faktycznie nie chodzi tu o żadne badania, spisywanie itp. Chodzi przede wszystkim o to, aby odwrócić uwagę osób a później, gdy to się już stanie ukraść pieniądze. Często osoby takie żądają niewielkiej sumy na poczet badania, lub za jakiś atrakcyjny towar, który oferują do sprzedaży. Nie dajmy się zwieźć oszustowi. Ta suma pieniędzy jest mu potrzebna tylko po to, byśmy sami wskazali mu miejsce gdzie w domu trzymane są pieniądze. Po tym pozostaje już tylko odwrócenie naszej uwagi, chociażby prośbą o przysłowiową szklankę wody. I gdy taka osoba idzie do kuchni odłożone oszczędności zmieniają właściciela…
       Nie wpuszczajmy więc obcych osób do domu. Jeżeli jesteśmy sami w mieszkaniu i wpuścimy oszustów istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że staniemy się ich ofiarą. Jeżeli widzimy że podejrzane osoby kręcą się na klatce schodowej, odwiedzają sąsiadów i oferują przeprowadzenie „badań profilaktycznych”, „przeprowadzają spis” lub w inny sposób podejrzanie się zachowują dzwońmy na policję pod nr 112 lub 997.
      
mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • hahahahaha, można sobie dzwonić a i tak nikt nie przyjedzie. ostatnio po klatkach chodził przebieraniec- kominiarz. na 100% przebieraniec, więc zadzwoniłem na policję z info, ze chodzi przebieraniec a pan policjant odpowiedział mi, że u niego też chodził kominiarz i nie muszę mu dawać kasy. tylko wystarczy, że poobserwował sobie gdzie i co i przy okazji troszkę kaski zebrał :) Tak więc można się spodziewać odpowiedzi: u mnie też przeprowadzali badania profilaktyczne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fajnyfacet70(2011-07-08)
 • Policja ma też w zwyczaju przyjeżdżać po kilkunastu min po zgłoszeniu, czyli wtedy jest już wszystko w porządku. Szkoda.
 • Jedno logiczne wyjście, przykuć oszusta do kaloryfera i poczekać na przyjazd policji.
 • Firma montująca drzwi, ogłasza sie !Ciekawe czy działa legalnie! Do Urzędu Skarbowego Informacja zajmijcie sie tym. Zawsze umawiają sie w domu klienta, nigdy nie podają siedziby, zawsze zmieniają nazwę firmy i tel.
Reklama