UWAGA!

Niezbędnik turysty

Wybierając się na wakacje za granicę, poza Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i ubezpieczeniem indywidualnym, warto gdzieś w notesie lub telefonie komórkowym mieć zapisane telefony do polskich placówek dyplomatycznych czy MSZ, na wypadek niespodziewanych zdarzeń.

Jak już informowaliśmy, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest przez oddziały NFZ. Wybierając się na wypoczynek poza granice naszego kraju, warto zapoznać się i mieć zanotowane ważniejsze adresy stron internetowych oraz numery telefonów, które nie tylko ułatwią, ale i uprzyjemnią czas urlopu.
     W razie problemów przyda się na pewno numer telefonu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych (0-22) 523 90 00 (www.msz.gov.pl) i do Polskiej Izby Turystyki – szczególnie, jeśli jesteśmy na urlopie wraz z Biurem Podróży, które nie wywiązuje się z umowy- (0-22) 826 55 36.
     Informacji o opłatach drogowych i sprzedaży winiet udzielą nam pod numerem (0-22) 849 93 61 oraz na stronie www.pzm.pl.
     Informacje o szczepieniach przed podróżą za granicę uzyskamy na stronie www.szczepienia.pl w zakładce "podróże" lub pod numerem telefonu 0 801 109 509.
     Pomocy w sytuacji, gdy na przykład za granicą skradziony zostanie nasz paszport szukać należy w placówkach dyplomatycznych, znajdujących się na terenie danego państwa. Potrzebne adresy ambasad wraz z numerem telefonu do polskich placówek znaleźć można na stronach MSZ. Wybierając się na wypoczynek poza granice naszego państwa, warto zaopatrzyć się wcześniej w podstawowe numery telefonów, by w razie nieszczęścia, móc poinformować o sytuacji kompetentne służby.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama