UWAGA!

Nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych

 
Elbląg, Nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych
fot. (arch. portEl.pl)

Od wtorku (1 lipca) zmianie ulegną przepisy dotyczące korzystania przez osoby uprawnione z karty parkingowej.

Zgodnie z nowymi zasadami karta parkingowa wydawana jest osobie uprawnionej za opłatą i po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej przez przewodniczącego powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Karty są wydawane wyłącznie na czas określony, a za nieuprawnione korzystanie z nich nakładana będzie grzywna.
       Zgodnie z nowymi zasadami karta parkingowa przysługuje:

       - osobie niepełnosprawnej, zaliczonej wyłącznie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, legitymującej się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającym wskazanie dotyczące spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek do korzystania z karty parkingowej; w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna);
       - osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności wraz ze wskazaniem dotyczącym spełniania przez osobę niepełnosprawną przesłanek do korzystania z karty parkingowej;
       - placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
      
       Karty nie dla osób ze stopniem lekkim

       Zgodnie z nowymi przepisami, osoby niepełnosprawne zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności, które posiadały wskazanie dotyczące spełniania przesłanek do korzystania z karty parkingowej, nie będą mogły się już ubiegać o wydanie takiej karty.
      
       Karty są wydawane na czas określony

       Osoba niepełnosprawna otrzymuje kartę parkingową na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień, nie dłużej jednak niż na 5 lat. Oznacza to, że osoby legitymujące się orzeczeniem wydanym na okres dłuższy niż 5 lat albo na trwałe, otrzymają kartę parkingową tylko na 5 lat. Natomiast placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się otrzyma kartę na 3 lata.
      
       Kiedy karta parkingowa traci ważność

       Karty parkingowe tracą ważność: po upływie terminu ważności karty; w przypadku zgłoszenia utraty karty przez osobę lub placówkę, której wydano kartę; w przypadku zwrotu karty organowi, który ją wydał; w razie likwidacji placówki, której wydano kartę; w razie śmierci osoby, której wydano kartę.
       Karty parkingowe wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowają ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej jednak niż do 30 listopada 2014 roku.
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Co to znaczy przeslanek do korzystania z karty pargingowek?
 • Kto ma przeslanki do korzystania z karty pargkimgowej?co to znaczy?
 • To co jest czynione osobom niepełny sprawnym jest hańba jaką ludzie zdrowi czynią ludziom chorym utrudniają im życie brawo panie dr KULA JUŻ PAN WIĘCEJ RADNYM NIE ZOSTANIE BO NIKT NA PANA DOKTORA NIE ZAGŁOSUJE WTEDY POCZUJE PAN WIĘCEJ CO TO JEST INWALIDZTWO
 • Dlaczego wzorem panstw zachodnich w Polsce nie ma konrtoli nad miejscami do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Ile razy tak jest ze auto osoby zdrowej stoi na miejscu osoby niepełnosprawnej. [ Kaleka ] nie mając gdzie zaparkowac staje z boku i naraza sie na problemy. W niemczech nie ustałem 5 mn i juz policja była.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Colorado(2014-07-01)
 • Dr. Kula. Prawdziwy człowiek który jest kulą u nogi dla niepełnosprawnych.
Reklama