UWAGA!

Nowy e - dowód: co i jak?

 Elbląg, E-dowód ma wiele nowych zabezpieczeń
E-dowód ma wiele nowych zabezpieczeń (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Co oznacza dla przeciętnego elblążanina wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych? Nic. Dokumentów nie trzeba wymieniać, ale nowe dowody mogą ułatwić kilka spraw, w których konieczne jest wylegitymowanie się. Wnioski o wydanie elektronicznego dowodu elblążanie mogą składać do Departamentu Spraw Obywatelskich. Wymiana dokumentów jest bezpłatna.

Od 1 marca można występować o nowy e – dowód osobisty. Co ważne: można, ale nie trzeba - „stare”, analogowe dowody osobiste zachowują swoją ważność do końca okresu ich ważności. Ale, jeżeli ktoś chciałby mieć w portfelu e – dowód, to może złożyć wniosek o jego wydanie. Elblążanie wniosek składają w Departamencie Spraw Obywatelskich (przy ul. Łączności (budynek B).
       Czym się różni e – dowód od swojego analogowego odpowiednika? Wbudowanym chipem bezstykowym, czyli (w wielkim uproszczeniu) – w niektórych sytuacjach zamiast przepisywać dane z dowodu (imię, nazwisko, PESEL itp.) będzie można przyłożyć dokument do terminala (podobnego do tego, który obecnie służy do obsługi kart płatniczych) i w ten sposób przesłać informacje.
       I tu pojawia się pytanie: co z bezpieczeństwem danych? Czy jest możliwe skorzystanie z e – dowodu przez osobę trzecią nie będącą jego właścicielem? Dodatkowymi „bezpiecznikami”, które mają zapewnić ochronę danych na nowym dokumencie jest PIN, którym trzeba będzie potwierdzać operacje (analogicznie jak robi się to w przypadku kart płatniczych) oraz kod kresowy dowodu.
       Nowe funkcje e – dowodu umożliwiają logowanie się do portali administracji publicznej, np. ePUAP, elektronicznie podpisać dokumenty podpisem osobistym, elektronicznie podpisać się w usługach online administracji publicznej oraz korzystać z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach. Nowy dokument zachowa też funkcje starego dowodu osobistego: potwierdzanie tożsamości właściciela, potwierdzanie obywatelstwa polskiego właściciela, umożliwienie wyjazdu za granicę do tych krajów, które nie wymagają od Polaków paszportu (m. in. państwa strefy Schengen).
       Nowością w e – dowodach jest możliwość zakodowania w nich certyfikatów „rozszerzających” ich funkcje. Jedną z nich jest możliwość zakodowania w dowodzie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który wydają podmioty komercyjne. Wgranie do e-dowodu danych umożliwiających złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego odbywać się będzie na warunkach rynkowych, tj. osoba samodzielnie występuje o zakup takiego podpisu do wybranego przez siebie dostawcy.
       Od 4 marca wszystkie nowe dowody będą już wydawane w wersji elektronicznej. Wymiana dokumentów jest bezpłatna. Nowe dowody będą wydawane na okres 10 lat. Elektroniczne dokumenty spełniające funkcje dowodów osobistych funkcjonują już w takich krajach jak Austria, Belgia, Chorwacja, Portugalia, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Szwecja, Węgry i Włochy. Wprowadzenie elektronicznych dokumentów jest spowodowane realizacją zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej.
      
oprac. SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Konkretna inwigilacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  jankam(2019-03-05)
 • I ZUS będzie miał pełną wiedzę jeśli na L4 ktoś pojedzie na urlop
 • No to jeszcze tylko obowiązkowe chipowanie i możemy czekać na kolejne przyjście Chrystusa. Jak to możliwe, że hebrajskie "bajeczki" sprzed tysięcy lat ciągle się sprawdzają?
 • polozysz taki dowod do mikrofali na kilka sekund i po czipie, pytanie czy taki dowod jest dalej legalny i czy za posiadanie uszkodzonego czipu bedzie grozic odpowiedzialnosc karna w stylu posiadania falszywego banknotu nawet nieswiadomie, a tak baardziej postepowo i orwelowo kolorowo, kiedy szczepionki z czipami ? 5 minut zabieg w czolo albo na reke, swiat zaczyna byc ciasnym walutowym wiezieniem (falszywym) $$$ 666
 • @orwel1984 - Dowody z czipami są. Obowiązek szczepień jest. Unia Komunistycznych Republik Europejskich akurat implementowana. Czyli zostało już tylko pogodzenie tego wszystkiego i obowiązkowe zaszczepianie z czipem w strzykawce.
 • Pod warunkiem, że podczas urlopu będzie ktoś załatwiał sprawy urzędowe i użyje dowodu w urzędzie -.- znając działanie polskiej administracji to nawet wtedy jest mała szansa, że się kapną.
 • Już na czole umieścili nam czipa, czy zrobili to nie świadomie nie sądzę w dalszej kolejności zafundują nam kolczyk na ciele i będzie po ptokach.
 • Artykuł nie prezentuje wszystkich możliwości. Byłem wczoraj ( 5 marca ) i podczas wypełniania wniosku miałem możliwość wyboru (z chipem lub bez). Jeśli bez chipa to należy pozostawić puste miejsce w odpowiednim okienku. Ponadto nawet po wyborze wersji z chipem jest możliwość niepodawania pinu przy odbiorze dokumentu i chip nie zostanie aktywowany. Aktywacji można dokonać w późniejszym czasie, nawet za 5 lat. ( Właściwie aż do czasu utraty ważności dokumentu czyli 10 lat). Na taki wariant się zdecydowałem. Odbiorę dowód z chipem, jednak aktywuję go dopiero wtedy, gdy będę tej funkcji potrzebował. Wszystko co napisałem, wyjaśnił mi urzędnik podczas procedury składania wniosku. pozdrawiam.
 • dodatek. .. pin trzeba sobie samemu wymyślić do czasu odbioru dowodu, lub go nie podawać wcale (przy odbiorze w okienku) i tym samym chip nie zostanie aktywowany.
 • @xyx - to ze czip moze nie byc aktywny dla posiadacza nie znaczy ze jest nieaktywny dla systemu, skad pewnosc ze nie masz byc sledzony namierzany 24 na dobe, dostajesz nieświadomie udogodnienie pluskwę. Serwuja multi kulti a bokiem system zeby to ogarnac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  2
  cel.uswieca.srodki(2019-03-06)
 • @cel.uswieca.srodki - niby w jaki sposób ma być namierzany geniuszu?
 • Huaweia zapytaj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1
  2
  cel.uswieca.srodki(2019-03-06)
Reklama