UWAGA!

Odblaskowe rowery

Akcja „Kolorowy rower” to nowy pomysł policjantów elbląskiej drogówki. Chodzi o to, by rower, a co za tym idzie, także jadący nim rowerzysta, był widoczny na drodze. Policjanci będą więc rozdawać specjalne odblaski.

W 2005 r. na terenie kraju rowerzyści byli sprawcami 3 tys. 213 wypadków, w których 336 osób zginęło, a 3 tys. zostało rannych.
     - W tym samym okresie na terenie działania naszej komendy rowerzyści spowodowali osiem wypadków i 34 kolizje - mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - W wypadkach tych zginęły cztery osoby, a cztery zostały ranne. Ofiary tych wypadków to przede wszystkim rowerzyści, ale nie tylko. Są wśród nich również kierujący, którzy, chcąc uniknąć najechania na zbyt późno zauważony rower, uderzali w drzewo lub zderzali się czołowo z innym pojazdem.
     Jesień to okres, w którym co roku rośnie liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Powodem jest wcześnie zapadający zmrok i często jazda rowerem bez jakiegokolwiek oświetlenia.
      - Rower poruszający się po drodze publicznej - dotyczy to jezdni, drogi dla rowerów, pobocza, a także chodnika - lub w strefie zamieszkania, obowiązkowo musi być wyposażony w oświetlenie - dodaje Jakub Sawicki. - Z przodu światło pozycyjne powinno być białe lub żółte, z tyłu zaś światło odblaskowe powinno być czerwone o kształcie innym niż trójkąt, a światło pozycyjne czerwone, może być migające.
     Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym kierujący rowerem ma obowiązek używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru, m.in. w porze od zmierzchu do świtu. Naruszenie tego obowiązku stanowi wykroczenie, za które grozi 50 zł grzywny.
     - Aby rowerzyści stali się widoczni na drodze, policjanci z elbląskiej drogówki przygotowali odblaski wykonane z samoprzylepnej folii odblaskowej w kolorach czerwonym i białym, które w ramach akcji „Kolorowy rower” będą wręczane kierującym - zapowiada Jakub Sawicki. - Do czasu wyposażenia roweru w przewidziane przepisami oświetlenie czerwony odblask rowerzysta będzie mógł nakleić na tył pojazdu, biały zaś na przód.
     Część odblasków zostanie w jednostkach policji. Osoby chętne będą mogły się po nie zgłosić do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, a także do komisariatów oraz posterunków w pobliżu miejsca zamieszkania.
     Dodatkowo policjanci apelują do rowerzystów o używanie kamizelek odblaskowych. Chociaż nie jest to wymagane przepisami prawa, to w tym trudnym do jazdy okresie jesiennym zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo podróżujących, zarówno rowerem, jak i samochodem. Apel ten dotyczy również pieszych poruszających się po zmroku, by również korzystali z kamizelek odblaskowych lub odzieży z wszytymi elementami odblaskowymi.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Bardzo fajna sprawa z tymi odblaskami! a co do kamizelek to na wyspach jest normalne ze ludzie jezdzą w kamizelkach nawet sobie taka zwiozlem! juz i w polsce widac w wiekszych miastach ze ludzie jezdza w kamizelkach. ja zawsze jak jade za miasto to zakladam taką kamizelke!:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    kolarz miejski(2006-10-18)
  • Bardzo dobra akcja!Sam byłem nie raz świadkiem, tego jak podczas jazdy poza miastem osoba poruszająca się poboczem nagle "wyskoczyła" z ciemności oświetlona światłami samochodu i tylko przytomność kierowcy nie spowodowała tragedii. Kamizelki odblaskowe dla poruszających się poza miastem o zmroku, tak dla rowerzystów i szczególnie pieszych, powinny być obowiązkowe! Może taki przepis uświadomiłby niektórym, że to dla ich dobra. Dodam, że cena takiej kamizelki to niewielki wydatek ok. 10 zł, a przecież nie jest to jednorazówka :) Sam jestem pieszym i rowerzystą, kierowcą własnego auta nie jestem :)
Reklama