UWAGA!

Podatek od darowizny

Jakiej wysokości podatek zapłacimy za otrzymane w darowiźnie mieszkanie?

Witam! Mam pytanie. Jestem opiekunką starszego małzeństawa, nie jestem rodziną, jestem tam zameldowana, główny najemca - jeden ze współmałżonków - wykupuje od Urzędu Miejskiego lokal mieszkalny i później po wykupie chce mi go darować. Jak to zrobić najlepiej, aby zapłacić jak najmniejszy podatek? Ja będę tam mieszkać, nie chcę go sprzedawać, i będzie to mój pierwszy lokal mieszkalny w życiu nabyty na własność. Proszę o poradę. Katarzyna D. (nazwisko znane Redakcji)"
     
     Generalnie zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych darczyńca, dokonując darowizny przed upływem 5 lat od nabycia lokalu, powinien zapłacić 10-proc. podatek od różnicy pomiędzy wartością darowizny a wartością nabycia. Ponieważ w stosunku do darczyńcy należy Pani do tzw. III grupy pokrewieństwa w rozumieniu ustawy o podatku o spadkach i darowiznach (Dz.U. 1997 nr 16 poz. 89 z późniejszymi zmianami), w przypadku darowizny powinna Pani zapłacić podatek na zasadach ogólnych - kwota wolna od podatku wynosi 4902 zł, zaś powyżej podatek rośnie aż do 20 proc. od kwoty ponad 20.500 zł. Jeżeli jednak wzmiankowany lokal stałby się Pani własnością w drodze spadku (zapisany w testamencie, najlepiej potwierdzonym u notariusza), to zwolniona od podatku byłaby równowartość mieszkania o powierzchni 110 m. Dodatkowym warunkiem jest jednak zawarcie przed organem gminy umowy pomiędzy zainteresowanymi dotyczącej opieki. Proponuję dokładne zapoznanie się z cytowaną ustawą o podatku od spadków i darowizn, szczególnie art. Art. 9, 15, 16. Tak więc w opisanym stanie faktycznym, w przypadku dokonania darowizny krótko po nabyciu doń prawa własności, należy liczyć się z dużymi obciążeniami podatkowymi.
     Kancelaria Radcy Prawnego Rafał Kasprzycki

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Proszę mi powiedzieć - ile za sporządzenie takiego testamentu (dom 110m2) weźmie notariusz? Chodzi oczywiście o kwotę orientacyjną.
Reklama