UWAGA!

Prawko do wymiany!

Do końca bieżącego miesiąca należy wymienić stare prawa jazdy. Z dniem 1 lipca „papierowe książeczki” tracą ważność. Z wymianą dokumentu nie powinno się zwlekać, ponieważ procedura może trwać kilka tygodni...

Do końca czerwca obowiązkowej wymianie podlegają prawa jazdy wydane do 30 czerwca 1999 r. i dokumenty sterego typu wydane po 1 lipca 1999 r.
     - Wymiany prawa jazdy nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Z poprzednich doświadczeń wynika, że prawie wszyscy zobowiązani do wymiany dokumentu stawiają się w naszym urzędzie tuz przed upływającym terminem - mówi Artur Zieliński, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.
     Choć do końca miesiąca pozostały prawie trzy tygodnie, wniosek o wydanie nowego dokumentu warto złożyć jak najszybciej. Wypełnienie wniosku trwa chwilę, nie licząc oczekiwania w kolejce „spóźnialskich” - w ostatnim czasie Dział Obsługi Kierowców odwiedza około 100 osób dziennie. Natomiast na otrzymanie nowego prawa jazdy można czekać nawet miesiąc, w tym czasie nie wydawane są żadne dokumenty zastępcze. Więc po 1 lipca stare „prawko” nie będzie już ważne, nie pomogą wtedy żadne wyjaśnienia kierowane do policjanta, który będzie domagał się od nas aktualnego dokumentu. A prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy może nas trochę kosztować.
     - Jazda bez ważnego prawa jazdy wiąże się z mandatem w wysokości 50 zł. Policja może też odholować pojazd na koszt właściciela, w sytuacji, gdy kierowała nim osoba nieposiadającą przy sobie dokumentów do tego uprawniających. Zdarzały się również przypadki odmawiania wypłaty odszkodowania, gdy sprawca kolizji drogowej nie posiadał ważnego, czyli wymienionego na nowe, prawa jazdy - ostrzega Artur Zieliński.
     Co zrobić, by uniknąć tych sankcji? Najlepiej jak najszybciej udać się do Działu Obsługi Kierowców WSO znajdującego się w budynku dworca PKS przy Pl. Dworcowym 4 (pierwsze piętro, pokój nr 3). Biuro czynne jest od godz. 7.30 do 18. Tam złożyć odpowiedni wniosek (druki do pobrania w Dziale Obsługi Kierowców, w punkcie informacyjnym i w sekretariacie WSO (Urząd Miejski, ul. Łączności 1, pokój nr 96) lub na stronie internetowej www.umelblag.pl. Do wniosku należy dołączyć jedno aktualne zdjęcie (standardowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm), kserokopię dotychczasowego prawa jazdy (oryginał należy przedstawić do wglądu), pokwitowanie uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy (opłata wynosi 71 zł) oraz znaki skarbowe (5,50 zł) i badanie lekarskie, jeśli jest ono wymagane. Opłaty dokonać można w kiosku na dworcu PKS lub w gmachu UM.
     Od chwili wdrożenia praw jazdy nowego typu, to jest od lipca 1999 r., w Elblągu wymieniono już 30 129 dokumentów. Natomiast na wymianę „prawka” czeka jeszcze ponad 13 tysięcy kierowców.
     Mówi naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Artur Zieliński:
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "(...) na otrzymanie nowego prawa jazdy można czekać nawet miesiąc (...) Dobre! Z tego co wiem na wymianę doumentu mają dokładnie 14 dni a już teraz każą "zorientować się" przed końcem m-ca... Przepraszam, ale coś tu nie tak -to nie państwo funduje mi nową formę dokumentu a z własnej kieszeni wyrzucam 76,50,- + ok 15,- za zdjęcia. Płacę, więc mam prawo wymagać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nermal(2006-06-09)
 • jakbyś złożył wniosek odpowiednio wcześniej to może czekałbyś dwa tygodnie, ale pomyśl - skoro zostało jeszcze 13 tyś (!!!) prawek do wymiany, a czasu zalednie trzy tygodnie (licz co dzień niecały tysiąc petentów do załatwienia) to musi sie procedura wydłużyć... wszyscy lecą teraz na ostatnią chwilę, tworzą kilometrowe kolejki i czekać trzeba... a to nie wina Urzędu tylko zapominalskich kierowców, którzy liczą że zdążą i błędnie rozumują "płacę to wymagam"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bzdura!(2006-06-09)
 • jasne, jasne. Nie tylko, ze nalezy zaplacic (nie z winy posiadacza owego dokumentu) ale jeszcze karnie i grzecznie oczekiwac.... w koncu to petent jest dla Urzedu a nie odwrotnie. Wiec drogi petencie - plac, badz grzeczny, nie pyskuj i wogole to ladnie przepros.....
 • No ok wszystko rozumiem wydluzone oczekiwanie kasa na znaczki itd ale dlaczego nowe badania lekarskie tamte z paru lat tez sa nie wazne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POLSKA GOLA(2006-06-10)
 • a ta opłata nie mogłaby być trochę wyższa? Ciekawe na co idą te pieniądze. To nie jest moja wina, że kiedy ja robiłam prawo jazdy to wydawano inny dokument, skoro teraz wymyślili inny to niech pokryją koszty wymiany. Ja się o to nie proszę, dla mnie te które posiadam są dobre. NIe dość, że tyle zamieszania przy wymianie tego dokumentu to jeszcze wysokie koszty, no ale jest okazja żeby zarobić. Jak zwykle takie decyzje mogą zapadać tylko w naszym kraju.
 • Przecież to POLSKA więc czego tu oczekiwać innego,mnie też to trafia,ale cóż na to poradzić,dobrze,że nie płacimy za oddychanie.
 • Z tymi 3 tygodniami to raczej bujda.. ja dopiero robilem prawko i odebralem je 2 tyg temu.. powiedzieli mi ze mam czekac przynajmniej 3 tyg bo jest wymiana prawek(bo tak im kaza mowic na zapas) ale z ciekawosci przeszedlem sie za 8 dni... i tu niespodzianka prawko juz lezalo w szufladzie i czekalo:D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  THOMA$(2006-06-11)
 • aha i jeszcze jedno.. taka procedura jest w calej europie a nie tylko w polsce i to jest odgorny nakaz unii europejskiej a nie wybryk polskich wladz.. tylko narzekac potraficie.. dostrzezcie jakies pozytywy... stare prawka trzeba bylo wymienic bo daja sie latwo zniszczyc i maja gorsze zabezpieczenia...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  THOMA$(2006-06-11)
 • zobzczymy czy będziesz takim optymistą jak za jakiś czas będziesz musiał wymieniać swoje prawo jazdy , bo okaże się że wymyślą jeszcze inne i będziesz musiał za to zapłacić wcale nie mało. Gratuluję dobrego humoru, ale mnie nie jest do śmiechu.
 • To sie nazywa "wymiana"? Przeciez to zwykle "kupno"! Dlaczego mam placic prawie 100 zl (dokument + znaczki + fotograf) za 'nowy dokument' skoro aktualnie posiadany przeze mnie ma adnotacje 'wazny bezterminowo'? Jesli Panstwo wymieni mi za darmo dokument na nowy, to slowem sie nie odezwe, ale nie w przypadku gdy place za to bezsensownie grube pieniadze. Koszt wydruku tej plastikowej etykiety to gora 10 zl. Koszt oplacenia pracownika to (strzelmy) - 20 zl. Na co idzie wiec pozostale 50 zl? Przeciez to kpina i skandal! Kolejny raz wszyscy dajemy sie zrobic i utwierdzamy urzedasow, ze to ludzie sa dla Panstwa a nie Panstwo dla ludzi... Rece opadaja...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jacekz(2006-06-12)
Reklama