UWAGA!

Przygotuj się do wyprawy na cmentarze

 Elbląg, Przygotuj się do wyprawy na cmentarze
fot. AD

Uroczystość Wszystkich Świętych wypada w tym roku w poniedziałek. We wtorek większość z nas musi już być w pracy, więc największych tłumów na cmentarzach można się spodziewać w sobotę i w niedzielę. Do tego czasu warto się przygotować już teraz, zwłaszcza, że synoptycy zapowiadają atak zimowej aury.

Samochód
      
Jeśli planujemy wyjazd w dalszą trasę, pomyślmy o zmianie opon na zimowe już teraz, podobnie jak o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu (zimowy płyn do spryskiwaczy, poziom oleju itp.). Nigdy nie wiadomo, na jaką pogodę natrafimy 200-300 kilometrów dalej.
      
       Sprzątanie
      
Warto już teraz zadbać o przygotowanie środków do czyszczenia nagrobków, grabek do liści, rękawic roboczych, a nawet zniczy. Pasty i inne środki do czyszczenia nagrobków zakupić można właściwie w każdym sklepie. Jest też wystarczająco dobra pogoda, aby uprzątnąć groby bliskich na naszych elbląskich cmentarzach. Wówczas w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny mamy spokój i czas na zadumę, wspomnienia i modlitwę.
      
       Znicze i kwiaty
      
Kwiatów i zniczy nie warto kupować w pierwszym lepszym markecie, dając się zwieść fikcyjnym promocjom. Po krótkim rekonesansie, na który mamy jeszcze kilka dni czasu, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. A jeśli już znicze i kwiaty mają być zakupione przy cmentarzu, pamiętajmy, by zabrać ze sobą określoną kwotę w gotówce, bo w tym dniu jest wielu okazyjnych kupców, którym kartą nie zapłacimy, a w pobliżu cmentarzy o bankomaty trudno.
      
       Coś ciepłego
      
Wiele osób mających groby bliskich w innych miejscowościach planuje wyjazd na piątek i sobotę przed uroczystością Wszystkich Świętych, w związku z czym na drogach można spodziewać się korków i wzmożonych kontroli policji, co może wydłużyć podróż. W takiej sytuacji warto zabrać ze sobą termos z gorącą kawą i jakieś kanapki, gdyby w korku przyszło stać dłużej. Wychodząc, ubierzmy się ciepło, aby przejmujące porywy wiatru, jakie towarzyszą człowiekowi np. na Dębicy, nie przyprawiły nas o przeziębienie. Po powrocie z dłuższego pobytu na zimnie dobrze jest wziąć prysznic, który poprawi krążenie, i wypić ciepłą herbatę z cytryną, miodem lub rumem, która nas rozgrzeje. Zbawiennie działa też rosół.
      
       Uwaga na złodziei
      
Jeśli wyjeżdżamy na dwa-trzy dni, poprośmy zaufanych sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby interesował się także naszym mieszkaniem. Pusty dom to gratka dla złodziei. Uważajmy też na kieszonkowców, którzy szczególnie w zamieszaniu szukają okazji do kradzieży w okolicach cmentarzy.
      
       Komunikacja miejska, noga z gazu i kontrole
      
Jeśli na listopadowy weekend zostajemy w Elblągu, w miarę możliwości starajmy się korzystać z komunikacji miejskiej. Jeżeli musimy jechać samochodem – wcześniej przemyślmy, gdzie moglibyśmy zaparkować, jeśli na parkingu zabraknie miejsca.
       Pamiętając o miejscach spoczynku naszych zmarłych, nie zapominajmy o zdrowiu i życiu własnym oraz osób najbliższych, które być może także w tych dniach potrzebują naszej pomocy, odwiedzin i zainteresowania.
      
       Policja apeluje, aby nie prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Wzmożonej kontroli pojazdów spodziewać się można od piątku (29 października) do Dnia Zadusznego włącznie (2 listopada). Podróżujmy odpowiedzialnie i nie narażajmy siebie i bliskich na utratę zdrowia i życia.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama