UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pytamy prawnika o obowiązek szkolny

Czy muszę chodzić do szkoły do czasu uzyskania pełnoletności? Mam 17 lat, pracuję, jestem zadowolony z tej pracy i nie bardzo chce mi się dalej uczyć. Czy da się coś zrobić, żeby już nie chodzić do szkoły? Proszę też o odpowiedź, czy pełnoletni uczniowie mogą sami usprawiedliwiać swoje nieobecności w szkole? - pyta nasz czytelnik.

Michał Orłowski Centrum Prawno-Finansowego KRISLEX odpowiada:
     
     Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, czyli obowiązek szkolny, to odpowiedzi na należy szukać w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. 1997, Nr 78, poz. 483). Zgodnie z art. 70 Konstytucji każdy ma prawo do nauki. W artykule tym zastrzeżono jednak jednocześnie, iż nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa. Zgodnie a Art. 15 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 1991, Nr 95, poz. 425), nauka jest obowiązkowa do ukończenia 18 roku życia, a dokładnie do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
     Natomiast, jeśli chodzi o możliwość samodzielnego usprawiedliwiania nieobecności przez pełnoletnich uczniów, to jest to od dawna kontrowersyjna kwestia. Na gruncie prawnym pełnoletni uczeń nie podlega władzy rodzicielskiej i ma pełne prawo do reprezentowania swoich interesów zarówno w urzędzie, jak i w szkole, w tym również posiada prawo do usprawiedliwiania swoich nieobecności. Takie stanowisko potwierdził w ostatnich dniach Rzecznik Ministerstwa Edukacji, dodając jednak, że prawo pełnoletniego ucznia do napisania sobie usprawiedliwienia nie nakłada na wychowawcę obowiązku uznania takiego usprawiedliwienia. Wychowawca ma prawo ocenić wiarygodność podnoszonego przez ucznia powodu opuszczenia zajęć, czyli np. w przypadku choroby poprosić o odpowiednie zaświadczenie lekarskie.
     Michał Orłowski - CPF KRISLEX
     
Michał Orłowski - CPF KRISLEX
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Jak ma 18 lat to powinien chodzić conajmniej do szkoły zawodowej lub do innej ponadgimnazjalnej proszę prawnika chyba ze siedział po drodze 2lata
Reklama