UWAGA!

Rady dla powodzian

Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne i chemiczne, groźne dla zdrowia i życia człowieka. Woda roznosi i osadza na terenie powodziowym zarazki zakaźnych chorób przewodu pokarmowego – przestrzega Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu i radzi powodzianom:

Zarazki i zanieczyszczenia chemiczne mogą przedostawać się do źródeł wody pitnej, osiadać na produktach żywnościowych, odzieży przedmiotach i sprzętach domowych. Zanieczyszczeniu ulegają także warzywa i owoce, które znajdują się jeszcze w sadach i ogrodach. Zawilgocona żywność ulega psuciu i pleśnieniu, co czyni ją niezdatną do spożycia.
       W związku z tym po powrocie do domostw zalanych wodą należy przestrzegać niżej wymienionych zasad:
       1. Wyrzuć żywność, która miała kontakt z wodami powodziowymi.
       2. Nie spożywaj i ponownie nie zamrażaj żywności już rozmrożonej.
       3. Nie jedz produktów, które zostały zalane, mają zmieniony zapach, barwę, mają widoczną pleśń, stęchły, są w opakowaniach pozbawionych etykiet, są w puszkach o wydętych wieczkach, są niewiadomego pochodzenia.
       4. Zawsze gotuj wodę do picia, mycia naczyń, płukania owoców, warzyw jedzonych na surowo, a także do mycia zębów.
       5. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego oraz warzywa traktuj jako zakażone i nie dopuszczaj do zetknięcia ich z produktami gotowymi do spożycia.
       6. Wychodząc z toalety, myj dokładnie ręce wodą z mydłem – pamiętaj o tym przed każdym przygotowaniem posiłku oraz przed jedzeniem.
       7. Dbaj o czystość urządzeń sanitarnych, a zwłaszcza toalet – często je dezynfekuj i czyść dostępnymi na rynku środkami dezynfekcyjnymi.
       8. W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów – bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.
       9. Mieszkanie i wszystkie sprzęty, które przydatne będą do dalszego użytkowania, trzeba zdezynfekować, gdyż naniesiony muł zawiera duże ilości grzybów i bakterii chorobotwórczych, które zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt.
       10. Pomieszczenia trzeba wywietrzyć, wysuszyć i odmalować.
       11. Wyposażenie kuchenne (naczynia, sztućce) należy dokładnie umyć, a następnie gotować nie krócej niż 15 min. w wodzie, najlepiej z dodatkiem sody (1-2 łyżki na litr) w przykrytym naczyniu. Przedmioty o większych rozmiarach można wyparzać wrzącą wodą (najlepiej kilkakrotnie). Niektóre przedmioty, np. naczynia kuchenne, sztućce (inne szklane lub metalowe) można poddać działaniu gorącego powietrza np. w domowym piecyku (w temp. 160 o C w czasie 2 godz.).
       12. Bieliznę pościelową i odzież należy dokładnie wypłukać, a następnie uprać: odporną na wysoką temperaturę w temperaturze 95 stopni C w pralkach automatycznych, wrażliwą na wysoką temperaturę co najmniej dwukrotnie w temperaturze 60 stopni C. Pamiętaj, aby prasować upraną bieliznę i odzież.
       13. Stosując jakiekolwiek środki dezynfekcyjne, należy przestrzegać instrukcji producenta (chroń oczy, błony śluzowe, skórę i drogi oddechowe) – używaj rękawic ochronnych, gumowego obuwia itp.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Po dwóch dniach obradowania mają dobrą radę :) Brawo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pinokus(2009-10-15)
 • Do. .porady nr 12.. .. .pranie w pralkach automatycznych. .. itp. .. A to ciekawa porada, ludzie jeszcze nie maja pradu, wody. .. .. chyba, ze na tarze. .. .. a moze panie z sanepidu. .. .POMOGA!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  qpeojh(2009-10-15)
 • dobre rady dla tych co mają prąd, komputery, dostęp do internetu oraz czas na na czytanie
 • Jedyne, co nas może zabezpieczyć na sto procent przed ewentualną powodzią na skalę katastrofalną jest grobla w poprzek Zalewu Wislanego np. od Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Nam nie zagrażają ulewne deszcze, lecz tylko silne wiatry z kierunków północno-wschodnich, naganiające wodę z szerszej części Zalewu do węższej u nas, gdzie następuje spiętrzenie i wpychanie do rzeki Elbląg, Nogatu, Szkarpawy i pomniejszych rzeczek. Taki wał przez Zalew 8 km długości spowodowałby, że nie trzeba by było podwyższać setek kilometrów wałów na Żuławach po prawej stronie Wisły, a do tego mógłby dodatkowo pełnić funkcję drogi transportowej, turyści chętniej odwiedzaliby tereny Wysoczyzny Elbląskiej i sam Elbląg, można by tą drogą dostarczać gaz czy wodę, odprowadzać śmieci i ścieki z Mierzei, wzdłuż grobli można by postawić rząd wiatraków produkujących ekologicznie energię, a w samej grobli turbiny wykorzystujące energię pływów. Nie bez znaczenia może być też fakt, że taka droga po grobli stanowić będzie drogę ewakuacyjną w przypadku zagrożenia dużej skali na Mierzei jak np. pożar lasów czy niszczący, silny sztorm. Piasek do budowy wału można by pozyskać w dużej mierze przy kopaniu kanału przez Mierzeję. Te dwie inwestycje zabezpieczyłyby obszar Żuław i Mierzei Wiślanej i spowodowałyby rozkwit gospodarczy w oparciu o turystykę.
 • Czytam : jednoczą się wszystkie siły - tak to mieszkańcy tych zalanych ulic. Jestem wciekła i zawiedziona -co to jest sztab antykryzyzowy. Dlaczego nie reagowano na pierwsze zgłoszenia ? A nawet wyśmiano człowieka -taka była pierwsza pomoc. Totalny brak organizacji i kordynacji odpowiednich służb. Czy ktoś zainteresuje się co czują mieszkańcy ulic: Freta, Radomskiej, Grochowskiej i innych zalanych ulic ? Czy prośba o piasek to tak dużo? To wszystko w nas siedzi i tak cholernie boli. Jesteśmy już innymi ludzmi. Kto ma odwagę wysłuchać nas, czy ktoś wyciągnie wnioski na przyszłość?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanka Zawodzia(2009-10-17)
Reklama