UWAGA!

Taxi bez fotelika

Czy wsiadając z małym dzieckiem do taksówki muszę zabrać ze sobą fotelik samochodowy - to pytanie nurtowało młodą elblążankę. A może to kierowca powinien posiadać taki sprzęt w bagażniku?

Zapytany przez nas taksówkarz stwierdził, że kiedyś był taki pomysł, by kierowcy taksówek wozili ze sobą fotelik dla dzieci. Jednak odstąpiono od niego.
     - Maluch podróżujący taksówką nie musi być umieszczony w foteliku - wyjaśnia Jakub Sawicki z zespołu prasowego elbląskiej policji. - Przepisy o ruchu drogowym dopuszczają takie odstępstwo.
     Według przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, „w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym” (art. 39 ust. 3). Jednak przepis ten nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Przepisy Unii Europejskiej mówią,że Od 9 maja nie wolno też wozić dzieci w fotelikach dziecięcych na przednim siedzeniu pasażera. Dotychczas można było to robić, ale pod warunkiem, że fotelik jest odwrócony tyłem do kierunku jazdy. Teraz dopuszczono taką możliwość, ale tylko pod warunkiem wyłączenia mechanizmu poduszki powietrznej. Nowa dyrektywa nakazuje też zapinanie pasami bezpieczeństwa dzieci o wzroście ponad 135 cm, podróżujących nie tylko w samochodach osobowych, ale także w ciężarówkach i autobusach. Niższe dzieci muszą zawsze podróżować w fotelikach dostosowanych do ich wagi. Dlaczego więc policja powołuje się na 150 cm?Czyżby przepisy Unii Europejskiej nie dotyczyły polskiej policji?
  • tak na marginesie to nie można sobie włączać i wyłączać mechanizmu poduszki p. albo auto ją ma albo nie. I tylo jeśli jej nie ma to można przewozić na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.
  • Można "wyłączyć" poduszkę pasażera. Pewnie nie w każdym wózku. W moim nie, a w mojej matki tak.
  • pewnie że można wyłączyć mechanizm poduszki powietrznej, nawet w pandzie, jeśli ma ją na wyposażeniu
  • dokładnie, otwórz drzwi pasazera i zobaczysz z boku deski rozdzielczej takie pokrętełko
  • i w autobusach miejskich?w tym tłoku?jeżeli to prawda to chyba czas umierać..
  • kto pisze takie bzdury niewiesz a gadasz mozna wylaczyc poduszke pasazera taka opcja jest w kazdym pojezdie w nie wyposarzonym pewnei ze snieda sie wylaczec czegos czego sie nie posiada :P !!!
Reklama