UWAGA!

Wirtualne zakupy, realne problemy

 Elbląg, Wirtualne zakupy, realne problemy
Fot. rp (archiwum).

W ostatnich latach zakupy w sieci stały się niezwykle popularne. Przede wszystkim jest to zakupowa wersja dla „leniwych”. Bez wychodzenia z domu możemy kupić praktycznie wszystko.

- Ustawodawca nadążając za postępującą technologią uchwalił ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000 r. (Dz. U. 2000 Nr 22, poz. 271 z późn. zm.) - informuje Ewelina Antczak – Bobińska z Inspekcji Handlowej.
       Ustawa ta zapewnia niemalże swobodne podejmowanie decyzji zakupowych przez konsumentów z możliwością zwrotu towaru. Dzieje się tak choćby tylko dlatego, że:
       - towary prezentowane w sieci są na zdjęciach, co może nieco zniekształcać faktyczny ich obraz
       - nie jest możliwa ocena materiałów z jakich skonstruowany jest dany sprzęt
       - nie ma możliwości sprawdzenia ich funkcjonowania.
       Zatem konsument pozbawiony jest szansy na zbadanie produktu. Warto wiedzieć, że od umowy zawartej na odległość, czyli w tym wypadku przez Internet nie można odstąpić jeżeli:
       - braliśmy udział w aukcji podczas, której miało miejsce podbijanie ceny (ustawa wyżej wspomniana nie ma zastosowania wobec umów dotyczących sprzedaży z licytacji Art. 16 ust 1 pkt 10)
       - co prawda skorzystaliśmy z opcji „kup teraz”, wówczas kiedy cena jest znana od samego początku, ale stroną sprzedającą jest osoba fizyczna.
       - Konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni licząc od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi od dnia jej zawarcia. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem – przypomina Ewelina Antczak – Bobińska z Inspekcji Handlowej.
      
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • cyt. :"Przede wszystkim jest to zakupowa wersja dla leniwych” - otósz nie zupełnie, bo e-g to taka wieksza wies tyko i czasami jest to ostatnia deska ratunku; -)
 • dlaczego w artykule "Elbląg spieszy z pomocą Kasi" nie ma komentarzy?, co wstydzicie się pokazać co inni o tym myślą? SAMA SOBIE WINNA PO CO WŁAZIŁA NA SŁUP? NARKOTYKI, ALKOCHOL, CZY LUDZKA GŁUPOTA?
 • Do zdarzenia doszło około godziny 20.30.Dziewczyna spędzała wolny czas z grupą znajomych na polanie przed Gęsią Górą. Z niewiadomych przyczyn wdrapała się na jeden ze słupów energetycznych, straciła równowagę i spadając złapała za przewód wysokiego napięcia. Porażona prądem spadła na ziemię z wysokości kilku metrów.
 • Nie dla leniwych, tylko dla oszczędnych. Proponuję sprawdzić ceny tych samych towarów na półkach i w sieci. Co śmieszniejsze, zamawiając przez internet produkt w danej sieci sklepów i wybierając opcję "do odbioru w miejscowej placówce" mam taniej niż przy kupnie bezpośrednio w tej miejscowej placówce.
 • Jakich leniwych !!! na dobrym telewizorze można zaoszczędzić nawet do 1000 zł --- a są rzeczy / jestem kolekcjonerem / które w TAKIM elblagu są nie do zdobycia - musiałbym jechać na KOŁO do Warszawy -- I sprawa kluczowa -- skąd mamy wiedzieć ile co jest warte ??? Uważam ze najlepiej wycenią to allegrowicze -- dany przedmiot oglądają ludzie od Zamościa po Gdańsk -- jeżeli coś jest unikalne więc spoko - osiągnie dobra cenę - a jeżeli jest to badziew - to na koniec licytacji = brak ofert kupna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARY DINO(2009-08-08)
Reklama