UWAGA!

Zakupy przedświąteczne… szybko i z głową

Elbląg, Zakupy przedświąteczne… szybko i z głową
fot.archiwum portEl

Wybierając się na przedświąteczne zakupy często ulegamy szałowi promocji, wyjeżdżając ze sklepów z koszykiem pełnym niekoniecznie potrzebnych produktów. Nie chcąc stracić czasu i pieniędzy dobrze jest pamiętać o liście zakupów oraz umiarze, który pomoże ocalić niejedną złotówkę.

Przed świętami zazwyczaj kupujemy więcej, częściej i w ostatniej chwili. Łatwo w takiej sytuacji o niepotrzebny produkt. Z najnowszych badań UOKiK wynika, że do kupowania niepotrzebnych towarów przyznaje się 20 procent respondentów. Dlatego w okresie przedświątecznym warto przypomnieć sobie o prawach konsumenta, a robiąc zakupy zwracać uwagę kilka detali.
       Nie kupować produktów niezdatnych w święta do spożycia, na opakowaniu żywności musimy znaleźć następujące informacje: termin przydatności do spożycia lub datę minimalnej trwałości, ilość składników i ich wykaz. Data minimalnej trwałości dotyczy okresu, do którego prawidłowo przechowywany lub transportowany produkt spożywczy zachowuje wszystkie swoje właściwości. Na produktach znajdziemy więc napis: „najlepiej spożyć przed …”. Natomiast termin przydatności do spożycia określa się wyrażeniem „należy spożyć do …” i oznacza on, że po danym dniu produkt nie nadaje się do spożycia. Znajdziemy go na nietrwałych i łatwo psujących się artykułach spożywczych, mięsnych, sałatkach czy nabiale.
       Warto też zwrócić uwagę, czy opakowanie jaj zawiera informację o ich liczbie (np. 6 sztuk), klasie jakości (A, B), klasie wagowej (np. S, M, L, XL), datę minimalnej trwałości, metodę chowu kur (np. 0 – ekologiczny, 1– na wolnym wybiegu, 2 – ściółkowy, 3 – klatkowy).
      
       Inna cena tego samego produktu na półce i w kasie?
       Jak informuje UOKiK w takim przypadku mamy prawo do zakupu po takiej cenie, jaka widnieje na półce. Jeżeli zapłaciliśmy za produkt więcej, sprzedawca powinien oddać nam różnicę. Gdy nie chce się na to zgodzić, możemy zrezygnować z zakupu. Także wybierając produkty z gratisem, sprawdźmy czy rzeczywiście jest on darmowy. Może się okazać, że za taki zestaw będziemy musieli zapłacić więcej niż gdybyśmy każdą z tych rzeczy kupili osobno.
       Pamiętajmy, że zwrot produktu, który nie ma wad, a po prostu nam się nie podoba zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Natomiast każdą rzecz niezgodną z umową możemy reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, nie później jednak niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady. Reklamując nieświeżą czy przeterminowaną żywność musimy przestrzegać innych terminów – paczkowaną można reklamować w terminie 3 dni od chwili otwarcia, natomiast produkty spożywcze sprzedawane luzem – 3 dni od momentu zakupu. Towary kupione w promocji, a będące niezgodne z umową również podlegają reklamacji. Do jej złożenia niezbędny jest dowód zakupu, którym jest nie tylko paragon, ale także faktura, potwierdzenie płatności kartą czy wydruk z konta.
      
       Potrzebujesz pieniędzy przed świętami?

       Uważaj, na „szybkie i tanie” pożyczki, które proponują głównie instytucje niebędące bankami. Decydując się na zawarcie umowy zawsze należy ją dokładnie przeanalizować zawarte w niej postanowienia. Należy pamiętać, że opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi! Ponadto, z umowy o kredyt konsumencki można zrezygnować w ciągu 10 dni od jej zawarcia. Jeżeli wcześniej kredyt zostanie spłacony, przedsiębiorca nie może pobierać od kredytobiorcy prowizji.
       Jeżeli sprzedawca nie chce przyjąć reklamacji, zwróćmy się do powiatowego rzecznika konsumentów w Elblągu, przy ul. Saperów 14a, tel. 55 239 49 27. Bezpłatne porady udzielane są również przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod numerem telefonu 0 800 800 008.
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama