UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmiany w dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalno-rentowym

Od 1 września osoba, która będzie chciała dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie mogła do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.

Prawo do dobrowolnej kontynuacji podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przysługuje osobom, które nie posiadają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń oraz były objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. pracownicy po ustaniu stosunku pracy) lub są obywatelami Polski, którzy podlegali dobrowolnym ubezpieczeniom społecznym w okresie wykonywania pracy za granicą w podmiotach zagranicznych lub na terytorium Polski w podmiotach zagranicznych nieposiadających w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.
       - Do 31 sierpnia br. dla objęcia tymi ubezpieczeniami konieczne było złożenie wniosku w terminie 30 dni od daty ustania ubezpieczeń – wskazuje Karina Podlaszewska z elbląskiego oddziału ZUS. - Od 1 września nie będzie w powyższym zakresie żadnych ograniczeń czasowych, a co za tym idzie, osoba, która wyrazi wolę kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych będzie mogła złożyć wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w dowolnym terminie.
       Wniosek należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZUA – szczegółowe zasady omówiono w poradniku „Dobrowolne podleganie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym”, zamieszczonym na stronie internetowej Zakładu www.zus.pl.
       Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia, które od 1 stycznia 2009 r. wynosi 1276 zł.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama