UWAGA!

15 lat temu w Elblągu... czy protest był legalny?

 Elbląg, 15 lat temu w Elblągu... czy protest był legalny?
(fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 12 kwietnia 2001 r. o tym, jakie skutki miała akcja okupacyjna pracowników Elzam Holdingu.

Elbląska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie grudniowej akcji okupacyjnej pracowników Elzam Holdingu. Doniesienie o przestępstwie złożyli ówcześni członkowie Zarządu spółki.
       Członkowie Zarządu spółki Elzam Holding 14 grudnia złożyli do Prokuratury Rejonowej w Elblągu doniesienie o przestępstwie. Dotyczyło ono akcji okupacyjnej biurowca Elzam Holding przez zdesperowanych pracowników spółki. Osoby prowadzące strajk zostały oskarżone o to, że "swoim zachowaniem zmuszały inne osoby do określonych zachowań". Chodziło o to, że nie pozwoliły one na wykonywanie obowiązków służbowych przez pracowników okupowanego biurowca. Drugi zarzut dotyczy "bezprawnego wdarcia się do cudzego domu, mieszkania".
       Działania byłego zarządu holdingu są co najmniej dziwne - w porozumieniu z 4 stycznia podpisanym przez zarząd ze związkowcami zapisano, że "pracodawcy dołożą wszelkich starań w celu niewyciągania konsekwencji wobec uczestników strajku". W styczniu prokurator po zapoznaniu się z zarzutami zarządu odmówił wszczęcia postępowania, jednak ten skorzystał z prawa złożenia zażalenia na decyzję prokuratora. 7 marca Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła postępowanie.
       - Samo wszczęcie postępowania nie przesądza wyników - tłumaczy Jerzy Waryszak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu. - Obecnie prowadzone są przesłuchania świadków i uczestników strajku.
       Niemalże w tym samym czasie wpłynęło do prokuratury doniesienie o przestępstwie, ale przeciwko Zarządowi spółki. Zawiadomienie to złożył minister Skarbu Państwa i dotyczy ono "przeprowadzenia postępowania w zakresie legalności podejmowanych decyzji zarządczych, w tym kapitałowych i gospodarczych zasobami majątkowymi spółki".
       - Chodzi między innymi o sprawy związane z upadłością Skrawmetu, spółki kapitałowo w stu procentach należącej do Elzam Holdingu - mówi Jerzy Waryszak. - Pod koniec lutego wszczęto dochodzenie o niegospodarności Zarządu i działania na niekorzyść firmy.
      
       W czerwcu prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama