UWAGA!

15 lat temu w Elblągu... zaczął się początek końca Renomy

 Elbląg, 15 lat temu w Elblągu... zaczął się początek końca Renomy
(fot. arch. portEl)

W tym roku Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl skończyła 15 lat. Z tej okazji przypominamy, o czym pisaliśmy przed laty. Dziś wiadomości z 26 lutego 2001 r. Rozpoczęło się wówczas postępowanie upadłościowe Spółdzielni Pracy Przemysłu Skórzanego Renoma, ale wciąż istniała szansa na uratowanie firmy.

- Moje wstępne analizy wykazały, że firma ma zdolność funkcjonowania w czasie postępowania upadłościowego - mówi syndyk masy upadłościowej Renomy Jadwiga Magdziak. – Za zgodą Sędziego Komisarza, zamierzam dalej prowadzić działalność gospodarczą i jednocześnie poszukiwać nabywcy przedsiębiorstwa w całości.
       Z innych źródeł dowiedzieliśmy się, iż Renoma od wielu już lat tonie w długach. Jej problemy zaczęły się po 1991 roku. W 1999 roku pracownicy nie dostawali już pensji, rosły zaległości w ZUS i urzędzie skarbowym. O swoje zaczął upomina się także Bank Gdański, w którym spółdzielnia zaciągnęła kredyty. W lipcu 2000 r. Zarząd Spółdzielni złożył w Sądzie Gospodarczym wniosek o upadłość.
       W najświetniejszych latach działalności spółdzielnia zatrudniała ponad 1,5 tys. pracowników, łącznie z zakładami w Zalewie, Nowym Dworze Gdańskim i Braniewie. Dziś firma zatrudnia 70 wykwalifikowanych i doświadczonych ludzi.
       - I to jest nasz największy potencjał - mówi Jadwiga Magdziak. - Myślę, że zakład o takiej marce, jaką kiedyś zyskała Renoma, z tak wykwalifikowanym zespołem ludzi, znajdzie nabywcę, bowiem na kupującego nie przechodzą długi ciążące na upadłej spółdzielni. Pierwsze wypowiedzenia zaplanowano na marzec. Pracownicy, którym firma zalega z pensjami za okres do 3 miesięcy, otrzymają należne im wynagrodzenie za pracę z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych. Natomiast jeśli zaległość była wyższa niż 3 miesiące, z FŚG zostanie wypłacona 3-miesięczna pensja, a pozostałe pieniądze dopiero po sprzedaży firmy.
       Spółdzielnia swojego czasu była chlubą i wizytówką Elbląga na całym świecie. Dopiero na początku 1999 r. stanęła na granicy bankructwa. I prawdopodobnie, gdyby nie narastające zadłużenia dziś funkcjonowałaby bez większych problemów, zwłaszcza, że cały czas trwa produkcja. Realizowane są zamówienia dla zakładów meblowych, dla duńskiego odbiorcy kurtek skórzanych, produkcja saszetek itp.
       - Na cały marzec mamy już zapewnioną pracę - mówi Jadwiga Magdziak. - Moje działania jednak będą przez cały czas zmierzały do tego, aby zapewnić ludziom pracę. Dla kogoś zainteresowanego kupnem Renomy, a nie mającego jeszcze wyrobionej na rynku własnej marki, firma ta będzie doskonałą inwestycją dzięki swojej nazwie znanej na całym świcie, jak i doskonałym fachowcom w niej pracującym.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a zobaczcie jaka zima była. ..
 • Wraz z utratą statusu stolicy województwa. Zaczął się początek końca Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  nokinoki(2016-02-27)
 • Wowka Szanowna Redakcjo bardzo proszę uaktywnienie linku www.mosir.elblag.eu Bo to dzięki między innymi Antoniemu Wieczorkowi Elbląg był potęgą w produkcji galanterii skórzanej oraz powstały dzięki niemu Plastyk, Renoma, garbarnia w Zalewie, obiekt sportowy na Kościuszki sekcje pięściarka, podnoszenia ciężarów itd. I taka osoba nie ma swojej ulicy czy tablicy pamiątkowej?! Brawo Rada Miasta Elbląg!
 • Od 17 lat Elbląg jest pod okupacją olsztyna i upada firma po firmie w Elblągu. .
 • Zaorane. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Seller(2016-02-27)
 • Wszystko nam zabrali, łącznie zimą i sniegiem - oto III RP, pomyslcie o tym Ci ktorzy chodza na marsze KODu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  realista1(2016-02-27)
 • Czy kogoś to dziwi. Bo mnie nie. Jedni sie nakradli po 89,drudzy zmagaja sie z nedzą. Nie wspomne że ludziom na wsiach pozabierali Bolki PGRy
 • Elbląg załatwił ten cały neptek BUZEK wraz z AWS że nas właczyli do Olsztyna a Olsztyn został miastem wojewódzkim. Trzeba było sie wtedy zbuntowac i zmniejszyc województwo i pozostac przy województwie np Żuławskim
 • Syndyka.... Dlaczego wszystko upadały??? W Niemczech wszystko kwitlo.
 • Jakos zapomnial pan o Okonskim, ktory przeszedl na stanowisko prezesa Plastyku z WUSP.
 • Prikaz przejęcia/zniszczenia konkurencji na świeżych rynkach wschodnioeuropejskich "przyszedł" od banksterki - trzeba było przejąć "nową ziemię" za bezcen. Reszta to już tylko lokalne sprawy między róznymi kacykami, watażkami, organizacjami. .. a zwykłymi ludźmi, walczącymi o okruchy z pańskiego stołu. .. .Dziś rozwala się akurat Europę za pomocą ustawki z imigrantami (nie mylić z uchodźcami), oni będą walczyć ze zwykłymi ludźmi stąd, a ci smutni panowie w najdroższych garniturach będą obmyślać, co tu zrobić dalej. .. albo po prostu realizować dalej plan rozgrywający się od dziesięcioleci (aby tylko?), którego jesteśmy częścią, jako jeden z trybików, który powinien reagować na zmiany zgodnie z przewidywaniami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  PolskiAnarchista(2016-02-28)
 • KomentATOR #259 - 100 dni rządu PIS i premier Beaty Szydło - 13 minuta
Reklama