UWAGA!

Cud wyborczy?

 Elbląg, Cud wyborczy?
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w rozmowie z serwisem gazeta prawna deklaruje, że rząd sfinansuje pogłębienie spornego odcinka rzeki, którą mogłyby dopływać do Elbląga większe jednostki, korzystając z przekopu w Mierzei Wiślanej.

Obecnie pływają tamtędy prawie wyłącznie turystyczne jachty. Od otwarcia inwestycji we wrześniu 2022 r. skorzystało z niej zaledwie 1300 jednostek. Jest zatem szansa na zakończenie sporu między rządem a władzami Elbląga, do których należy port. Przez wiele miesięcy obie strony przerzucały się opiniami prawnymi, z których ma wynikać, że obowiązek wykonania prac ciąży na drugiej stronie.

W rozmowie z DGP prezydent Elbląga skomentował deklarację wiceministra Gróbarczyka.

- Jest to zaskakująca informacja. Przez ostatnie lata prowadzimy z rządem batalię właśnie o pogłębienie ostatniego odcinka rzeki Elbląg, który należy do Skarbu Państwa. Od początku twierdzimy, że jest to zadanie Urzędu Morskiego, co poparte zostało ekspertyzami prawnymi. Jestem zaskoczony tak radykalną zmianą stanowiska Ministra Gróbarczyka w tej kwestii – może należy ją traktować w kategorii cudów przedwyborczych – niemniej bardzo nas cieszy ta decyzja. Nasz samorządowy port jest przygotowany, mamy odpowiednie nabrzeża do przyjmowania statków towarowych i pasażerskich, brakowało nam jedynie możliwości dopłynięcia do portu. Jeżeli więc Rząd pogłębi tor wodny do końca, to będziemy mogli w pełni wykorzystać nasze możliwości. Co do kwestii rozmów Rządu z prywatnymi inwestorami, którzy również mają swoje nabrzeża w granicach portu morskiego to trudno mi się odnieść, bo nie jesteśmy jako samorząd stroną tych negocjacji. Dla nas najważniejsze jest pogłębienie toru wodnego, aby nasz port mógł się rozwijać - powiedział Witold Wróblewski w rozmowie z DGP.


Najnowsze artykuły w dziale Prasówka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Było wiadomo od samego początku Panie Redaktorze3 Naczelny, że tak będzie..... Sorry ale znowu nokaut!
 • Rzygać się już chce tym portem i przekopem.
 • Wicia weź już złóż urząd, dawaj na odpoczynek emerytalny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  81
  37
  Jacyna(2023-08-03)
 • Co na to jurek motoruwek? Co wymysli? Ze od zlej strony zaczeli poglebiac? Idz pan w czort
 • "mamy odpowiednie nabrzeża do przyjmowania statków towarowych i pasażerskich" Zwłaszcza terminal pasażerski robi wrażenie na przybywających. Choć i towarowemu trudno odmówić rozmachu !
 • Specjalnie się pisowcy droczyli prze wiele miesięcy ze zrobieniem tego co i tak do nich należało, żeby przed samymi wyborami pokazać jakie z nich dobre paniska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  66
  53
  patriot(2023-08-03)
 • należy klęknąć i podziękować rządowi PiS wybranemu w demokratycznych wyborach i prezydentowi Andrzejowi Dudzie zesłanemu Polsce i Polakom przez niebiosa.
 • Panie Włodku, bo to chyba Pan napisał? Podobny tytuł powinien być przy artykule "Ostatni dzień konsultacji", gdzie nasz włodarz przypomniał sobie o porcie - zacytuję z artykułu: "W kwestii portu w strategii wpisano m. in. takie inwestycje jak budowa obrotnicy, budowa terminala nr 2,pogłębienie toru wodnego, budowę ekomariny, przebudowę ulicy Portowej. Wyceniono je w sumie na 207 mln złotych" Czy to także nie jest cud wyborczy? To nikt inny jak nasz prezydent przypomniał sobie że trzeba pogłębić rzekę + wybudować nową EKOMARINĘ - rozumiem że to dla pana motorówki? A ten przerzuca się na większe jachty?
 • pogłębienie toru za budżetowa kasę, czyli naszą, podatników. to tylko pierwszy element inwestycji. drugi to rozbudowa a właściwie budowa portu. to również wielki problem bo to inwestycja samorządowa a kasie pustki. same ambicje i wymachiwanie szabelka nie wystarczą. dla mnie bardziej istotny jest fakt sprzedaży dużej części terenów portowych w prywatne ręce. i co dalej.
 • Boiska przy 23 zbudowac nie moga a port chca :)
 • W końcu pisiory przyznały się do błędu. Może w końcu złożą wniosek o wypłatę z KPO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  38
  Zatroskany(2023-08-03)
 • @jimi - ale pogłębienie rzeki jest w kompetencji państwa, a nie miasta
Reklama