UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu do Elbląga... wybrał się syn właściciela ziemskiego z Żuław

 
Elbląg, Most zwodzony
Most zwodzony

Chłopak przybył do naszego miasta w celu dokonania zakupów. Podczas tej miejskiej wędrówki spoił się alkoholem, w efekcie w jednym z lokali zaczął się źle zachowywać. Jako że nie chciał opuścić lokalu po dobroci, został wyprowadzony na zewnątrz przez policjanta. W drodze na posterunek pobił funkcjonariusza policji tak dotkliwie, że ten nie jest na razie zdolny do pełnienia służby. (ENN, poniedziałek, 04.05.1914 r.)

Wizyta w malborskim zamku
      
Codziennie wielu przyjezdnych przybywa do Malborka, by zobaczyć zamek krzyżacki. Wczoraj zawitała do tam również klasa z elbląskiego liceum pod opieką kilku nauczycieli. Po zwiedzeniu miasta i zamku wycieczkowicze zagościli w domu strzeleckim. (ENN, piątek, 01.05.1914 r.)
      
       15-kilometrowy wyścig rowerowy
      
W jutrzejszą niedzielę Elbląski Związek Rowerowy „Cito” organizuje pierwszy wiosenny wyścig rowerowy, który ma jednocześnie rozpocząć sezon rowerowy w ramach funkcjonowania związku. Udział w nim weźmie czternastu panów. Rowerzyści spotykają się jutro o godz. 14 przed lokalem związku w „Hotel Stadt Elbing”. Stąd mają się udać na miejsce startu, które będzie znajdować się przy Schillingsbrücke, skąd wyruszą o godz. 14.45. Punktem zwrotnym wyścigu będzie zajazd „Lahme Hand”. Meta ma się znajdować w miejscu odpływania statków w pobliżu Schilligsbrücke.
       Zwycięzca otrzyma od przewodniczącego związku, pana Urbańskiego, dębowy wieniec oraz pozłacany medal, dwaj następni otrzymają srebrny i brązowy medal. Przy ładnej pogodzie w ogrodzie nieopodal Schillingsbrücke przewidziana jest impreza zwieńczająca zwycięstwo, przy złej pogodzie obędzie się ona w sali. (ENN, sobota, 02.05.1914 r.)
      
       Otruła się gazem
      
Wczoraj po południu w mieszkaniu przy ul. Kosynierów Gdyńskich (niem. Grünstraße) znaleziono zwłoki starszej kobiety, rentierki. Kobieta odkręciła wszystkie kurki z gazem i w ten sposób zakończyła swoje życie. Nie znamy jeszcze powodów targnięcia się na życie. (ENN, sobota, 02.05.1914 r.)
      
       Niewyjaśniona kradzież
      
Wczoraj w posiadłości pana Quitern w Ellerwald 5 Trift doszło do kradzieży, która jeszcze nie została wyjaśniona. Złodziejowi wpadła w ręce torebka z kwotą 166 marek. Wczoraj aresztowano dwie podejrzane o tę kradzież kobiety. Twierdzą one jednak, że nie popełniły przestępstwa. (ENN, sobota, 02.05.1914 r.)
      
       Przedwczesne przechodzenie przez mosty
      
W ostatnim czasie zaobserwowano, że ludzie zbyt szybko przechodzą przez blokady znajdujące się na naszych mostach, chcąc w ten sposób szybciej dostać się na drugi brzeg rzeki. Przechodzą przez nie, nie bacząc na to, czy zasuwki blokad do końca się zamknęły. Zjawisko to wzrosło w ostatnim czasie znacznie, więc zarząd policji zmuszony jest wprowadzić odpowiednie kary, by jemu przeciwdziałać.
       Osoby, które nie odstąpią od swoich dotychczasowych nawyków, muszą liczyć się ze znacznymi karami. (ENN, niedziela, 03.05.1914 r.)
      
       Na temat elbląskiej piłki nożnej
      
We wczorajszą sobotę na nowym placu seminaryjnym walkę ze sobą stoczyły dwie drużyny futbolowe. Pierwszą drużynę stanowili uczniowie gimnazjum i szkoły realnej, drugą – seminarzyści. Mecz poprowadzony przez pana Pretzella z elbląskiego związku sportowego zakończył się wynikiem 4:2 na korzyść drużyny uczniowskiej, choć pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2:1 dla drużyny seminarzystów.
       Komisja ds. piłki nożnej okręgu elbląskiego podjęła wczoraj decyzję, w opozycji do swoich wcześniejszych postanowień, o rozpoczęciu rozgrywek o mistrzostwo, z tym założeniem, że każdy związek będzie mógł sam zadecydować, czy chce już teraz, czy dopiero jesienią uczestniczyć w meczach. […] (ENN, niedziela, 03.05.1914 r.)
      
       Co nowego w kinie?
      
Do wtorku w naszym kinie wyświetlany będzie film pt. „Za honor” (niem. „Um die Ehre”). Film przenosi widza do 1861 roku, kiedy to w Ameryce szalała wojna domowa. W filmie zobaczymy szereg świetnie oddanych scen prezentujących przygody pewnego oficera i szpiega. Szczególnie dobre są sceny batalistyczne. […]
       Drugim prezentowanym w naszym kinie szlagierem, który może równać się z pierwszym, jest „Światło nawigacyjne” (niem. „Leuchtfeuer”). Jest to fascynująca marynarska opowieść w dwóch aktach. (ENN, niedziela, 03.05.1914 r.)
      
       Pożar
      
Dzisiaj rano około godz. 8.30 przy ulicy Stary Rynek 64 (niem. Alter Markt) wybuchł mały pożar. W sklepie z futrami zajęła się spora część materiałów podczas próby spalenia ich w piecu. Dym i woda, która dostała się do sklepu po przybyciu straszy pożarnej, uszkodziła niektóre towary. (ENN, poniedziałek, 04.05.1914 r.)
      
      
       ***
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z maja 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Cóż za piękny Elbing. Wystarczy odbudować Bulwar Augusta z kamieniczkami i będzie prawie tak jak było. Jak tego nie będzie, to Elbląg będzie bez twarzy. ..
 • A ten znowu z tą Kopenhagą. .. .. na zmywaku tam jesteś?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zaklęte rewiry(2012-05-05)
 • .. .ooo most i to czynny !. I pomyśleć że po 100 latach. .. .
 • Marecki. .widzisz, jakich wyczynów dokonywali cykliści Pana Urbańskiego. .a Ty serwujesz nam 100km trasy; )
 • [1] Elbląski Związek Rowerowy „ Cito” … . Prawdopodobnie chodzi tutaj o Elbląski Klub Rowerowy /Der Elbinger Radfahrer-Club 1886 e. V. / W dniach 1-5 sierpnia 1913 r. brał udział w zjeździe rowerowym we Wrocławiu, a 5.08.1923 r. w Lipsku. W 1925 r. rowerzyści elbląskiego klubu brali udział w rajdzie rowerowym „ Wokół Prus Wschodnich” . Jego najlepszym rowerzystą był Kurt Willutzki. [2] Miejsce startu przy Schillingsbrücke… . To Szyling-Most na Fiszewce - dzisiaj za rondem Raczki Elbląskie. [3] Punkt zwrotny przy zajeździe „ Lahme Hand” … to był bardzo stary zajazd zwany „ Chroma Ręka” lub „ Pod Chromą Ręką” , którego resztki, tj. dawnej obory znajdują się dzisiaj w tym miejscu w Szopach, gdzie rz. Fiszewka przebiega pod trasą i robi zakręt w prawo, przepływając pod starym, zabytkowym mostem zwodzonym – most ten miał być sprowadzony do Elbląga, gdzieś na Wyspę Spichrzów, ale nic z tego nie wyszło – oby tylko nie padł łupem złomiarzy! Natomiast na miejscu gospody „ Pod Chromą Ręką” stoi w Szopach prostacki-betonowy budynek mieszkalny.
 • Dzieje zajazdu „ Pod Chromą Ręką” sięgają czasów krzyżackich – ten teren należał bowiem do Zakonu. Do granicy zajazdu władze Elbląga odprowadziły w czerwcu 1626 r. w eskorcie króla Szwecji Gustawa Adolfa. Gospoda uratowała się podczas wielkiej powodzi w 1888 r. a przed II wojną światową była ulubionym punktem odpoczynku na trasie wędrówek pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych z Elbląga do Malborka. [4] Gospoda przy Schillingsbrücke… chodzi tutaj o gospodę „ Trzy Lilie (Zu den Drei Lilien) znajdującą się wówczas przy Szosie Berlińskiej Nr 3 (obecnie ul. Warszawska). Gospoda należała do rodziny Krause, w marcu 1914 r. do Alberta Krause a później jego żony – Rozalii. Gospoda ta nazywała się wcześniej „ Ogród przy Szyling-Moście” (Garten Schillingsbrücke) lub „ Brama Ogrodowa” (Gartentor). [5] Ellerwald 5 Trift – to dzisiejszy Bielnik.
 • Erg, gratuluję. Znowu mnie zaskoczyłeś. O tej gospodzie w Szopach nie wiedziałem. Życzę miłej niedzieli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wacław Burzyński(2012-05-06)
 • Tyle ciekawostek historycznych tuż pod ręką, tyle wiedzy ogólnie zapomnianej. Z chęcią bym zobaczył mapę z zaznaczonymi i opisanymi obiektami, często na starych mapach mało znaczący z pozoru napis kryje za sobą tyle faktów.
 • erg to mój idol
 • mysle ze po polsku tytul filmu lepiej brzmialby - "Dla honoru", ale konieczna by tu byla znajomosc fabuly; a lamiacy podkowy jest w tym filmie odzwiernym - kazdy ma w koncu idola i role na jaka zasluzyl !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  erg jest moim fanem(2012-05-08)
 • Może ktoś ma wiedzę ile czasu Niemcy budowali ten zwodzony most i kiedy został oddany do użytku? Ja go jeszcze pamiętam. Dziwiłem się, że go rozebrali i nie wybudowali podobnego tylko przysłowiową kładkę i do tego jeszcze zatopili tyle betonu. Gdyby Polacy wybrali wykonawcę z tradycją, nawet z Niemiec, to ten most by już dawno był odbudowany, a tak termin za terminem.
Reklama